Samochód w pełnej służbie człowieka

Automatyzacja w coraz większym stopniu zaczyna dotykać przemysłu motoryzacyjnego. Koncern Toyota ogłosił połączenie swoich sił z gigantem branży technologicznej – spółką Microsoft – w celu stworzenia innowacyjnego oprogramowania do komputerów pokładowych w samochodach tej marki, zbierającego dane o kierowcy w celu dostosowania samochodu do jego potrzeb.

Toyota Connected, gdyż taką nazwę nosi wspomniana inicjatywa, ma wstępny budżet rzędu 5.5 miliona dolarów. Na czele spółki o tej samej nazwie stanie Zack Hicks – dotychczasowy dyrektor ds. informacyjnych w spółce Toyota Motors North America. Celem projektu jest skonfigurowanie samochodu pod użytkownika na podstawie jego danych oraz preferencji, a docelowo ma oznaczać przewidywanie intencji kierowcy oraz poprawę jakości jego życia. Chociaż koncern nie ujawnił szczegółowo, jakie dane miałyby być zbierane i przetwarzane przez samochód, to pojawiają się informacje o chociażby wbudowanych sensorach medycznych, pozwalających na pomiar rytmu serca kierowcy i w razie potrzeby przesyłające te dane do lekarza, czy też o systemach GPS zbierających dane o powtarzających się trasach, na podstawie których samochód przewiduje intencje kierowcy i np. zaproponuje restaurację po drodze na mecz na stadionie. „Na podstawie określonych schematów jeżdżenia oraz nawyków podróżnego, jesteśmy w stanie z 80% dokładnością określić, dokąd użytkownik jedzie”, powiedział Hicks.

Rodzi to jednak pytanie o bezpieczeństwo danych, bowiem innowacyjność wynalazku stwarza przestrzeń do rozwoju nowej formy łamania zabezpieczeń, pociągając za sobą jednocześnie niepewność kierowców względem udostępniania swoich danych personalnych. Spółka jednakże zapewnia, że dane kierowcy nie będą nigdy zbierane bez jego wiedzy bądź zgody oraz że największy nacisk położy właśnie na względy bezpieczeństwa.

Pierwsze usługi Toyota Connected mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku.

Zdjęcie pochodzi z:

http://winbeta.org/wp-content/uploads/2016/04/Toyota-Connectivity-1040×580.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.