Zdalnie sterowane żuki cyborgi

Stanowiące około 75% wszystkich gatunków zwierząt znanych ludzkości, insekty od niezliczonej ilości lat stanowią przedmiot zainteresowania i badań naukowców. Połączonym siłom badaczy z University of California, Berkeley oraz Nanyang Technical University in Singapore udało się właśnie stworzyć nowy prototyp biobotów: żuki cyborgi.

Na przedmiot swoich eksperymentów, zespół wybrał Mecynorrhina torquata – chrząszcza z rodziny poświętnikowatych, występującego naturalnie w centralnej Afryce i mogącego dorastać nawet do ponad 8 centymetrów. Osobnika tego gatunku wyposażono w pakunek zawierający mikroprocesor, mierzący 1 centymetr kwadratowy i przytwierdzony do grzbietu insekta dzięki pszczelemu woskowi, zasilany baterią o mocy 3.9 volt. W ładunku znalazło się również 8 par elektrod, które zostały przytwierdzone do płatu optycznego oraz mięśni przednich odnóży, co pozwala operatorowi na stymulowanie tychże mięśni poprzez radio, a tym samym podrywanie żuka do lotu, sterowanie nim w trakcie lotu bądź unoszenie się.

Takie zastosowanie czyni z tychże insektów naturalnego rodzaju drony. Jak wskazują sami autorzy badań, takie rozwiązanie jest nie tylko łatwiejsze do stworzenia, ale również wymaga mniejszych kosztów oraz uzyskuje znacznie lepsze efekty.

W przeciwieństwie do stworzonych przez człowieka robotów, które wymagają wielu wytworzenia, połączenia i zintegrowania niezliczonej ilości niewielkich części, sensorów i siłowników, bioboty stanowiące hybrydę maszyny i insekta wykorzystują stworzoną przez Naturę, doskonałą platformę robotyczną jaką są żuki. Jedyną niezbędną rzeczą jest zamontowanie niewielkiego urządzenia radiowego oraz implementacja elektrod o cienkim okablowaniu do określonej ilości miejsc nerwowo-mięśniowych dla stymulacji elektrycznej, umożliwiającej uzyskanie pożądanych ruchów oraz zachowań motorycznych.

W przyszłości, to rozwiązanie może mieć bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim militarne – żuki-cyborgi mogą być wykorzystywane m.in. do prowadzenia misji szpiegowskich.

Źródło: http://www.smithsonianmag.com/smart-news/researchers-make-cyborg-beetles-reality-180958631/?no-ist

Zdjęcie pochodzi z: http://s.newsweek.com/sites/www.newsweek.com/files/2016/03/31/cyborg-beetle-computer-ntu-singapore.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.