Kobiety żyją dłużej

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Choć to dość powszechne stwierdzenie ciągle kryje w sobie zagadkę – bo tak właściwie, czy wiemy dlaczego? Najnowsze badania na ten temat opublikowali 14 czerwca badacze z Uniwersytetu w Alabamie na łamach „Cell Metabolism”.

Większość gatunków żyjących na ziemi – od glist i muszek owocówek aż do ssaków wykazuje różnice w żywotności pod względem płci. Inne badania dowodzą, że w dieta czy czynniki środowiska zewnętrznego często wpływały na odwrócenie tej zależności. U ludzi jednak to właśnie kobiety okazują się żyć dłużej niemal w każdym z przebadanych przypadków.

Wbrew powszechnym opiniom przyczyny takiego stanu rzeczy ciągle nie są do końca znane. Wyniki to raczej jedynie zbiór hipotez niż twarde dowody naukowe, które wskazywałyby jasno przyczynę dlaczego kobiety żyją dłużej.

Nie wiemy dlaczego kobiety żyją dłużej – mówi profesor Steven Austad z Departamentu Biologii na Uniwersytecie w Alabamie. To niesamowite, że ciągle nie zgłębiliśmy tej części ludzkiej biologii.

Według danych dotyczących śmiertelności ludzi zebranych w 38 krajach świata niezaprzeczalnie to kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Dla zobrazowania skali obserwacji należy dodać, że dla Szwecji dane te są gromadzone od 1751, a dla Francji od 1816 roku.

Podstawową przyczynę w różnicy śmiertelności gatunku ludzkiego pod względem płci badacze upatrują w hormonach. Być może decydującym momentem jest etap wzrostu poziomu testosteronu u płodu w trakcie ciąży. Żywotność człowieka związana jest również z różnicami w systemie immunologicznym kobiety i mężczyzny, jak również z faktem, iż to mężczyźni posiadają jeden chromosom X i jeden chromosom Y, podczas gdy u kobiet występują dwa chromosomy X.

Najnowsze badania uchylają zatem jedynie rąbka tajemnicy na temat śmiertelności kobiety i mężczyzny. Prawdopodobnie potrzeba kolejnych lat obserwacji, by rozwikłać – chyba największą jak dotąd – tajemnicę wszystkich kobiet.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160614155719.htm

Photo credit: Photos de tibo, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.