Sztuka pierwszego wrażenia

Wszyscy doskonale wiemy, że pierwsze wrażenie jest kluczową sprawą, gdy spotykamy się po raz pierwszy z inną osobą. Kilka cennych sekund zaważą o dalszym losie znajomości. Szczególnie ważne jest to w kontaktach biznesowych. W jaki sposób zostać mistrzem pierwszego wrażenia?

Psychologowie ostatnio odkryli, że spotykając nową osobę podświadomie zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. Odpowiedź twierdząca na nie powoduje, że dalsza znajomość najprawdopodobniej okaże się owocna. Oto one:

  1. Czy mogę zaufać tej osobie?
  2. Czy jej umiejętności oraz możliwości zasługują na szacunek?

Zgodnie z badaniami, właśnie 80 – 90% naszej pierwszej oceny bazują na odpowiedzi na te dwa pytania. Dlatego w kontaktach ciepła, godna zaufania oraz kompetentna osoba odniesie sukces. W jaki sposób poprawić swój wizerunek? Oto kilka cennych wskazówek.

  1. Pozwól mówić nowo poznanej osobie jako pierwszej. W ten sposób poczuje się ona bardziej komfortowo. Słuchający uważnie ludzie postrzegani są jako godni zaufania. Pozytywne pierwsze wrażenie zostanie osiągnięte także, gdy słuchasz aktywnie, tj. zadajesz pytania.
  2. Używaj mowy ciała. Utrzymuj kontakt wzrokowy, nie krzyżuj ramion. W ten sposób pokażesz zainteresowanie tematem rozmowy. Niby mało znaczące gesty, a potrafią sprawić ogromną różnicę.
  3. Odłóż swój telefon komórkowy. Nie rozmawiaj oraz nie wysyłaj tekstowych wiadomości podczas rozmowy. Nie sprawdzaj także ciągle, która godzina. Nawet spojrzenie na komórkę może zasugerować, że nie jesteś zainteresowany rozmową. W taki sposób nie zbudujesz ani pozytywnego wrażenia, ani zaufania. Włóż całą energię w rozmowę.
  4. Znajdź czas na pogaduszki. Tematy mogą być różne, od pogody do najnowszego filmu wyświetlanego w kinach. Pięć minut wystarczy, by rozluźnić atmosferę.
  5. Ćwicz aktywne słuchanie. Koncentruj się na słowach rozmówcy oraz na tym, co chce ci przekazać. Zadawaj pytania – wtedy pokażesz, że uważnie słuchasz i naprawdę interesuje cię, co dana osoba ma do powiedzenia. Pytaj także, gdy masz problem ze zrozumieniem pewnych zagadnień pojawiających się podczas konwersacji.
  6. Odrób zadanie domowe. Dowiedz się jak najwięcej o swoich rozmówcach. Poszukaj informacji na ich temat oraz dla firmy, w której pracują. Chodzi tutaj o proste fakty, zwyczajne sprawy. Znajomość pewnych kwestii pokaże twoje kompetencje oraz poprawi twój wizerunek podczas rozmowy.

Pamiętaj, że to zaufanie jest podstawą pierwszego wrażenia. Stosując się do powyższych rad, w niedługim czasie możesz zostać mistrzem pierwszego wrażenia i wykorzystać je w kontaktach nie tylko prywatnych, ale także zawodowych

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/dr-travis-bradberry/how-to-master-the-art-of_b_9548610.html

Zdjęcie: https://www.flickr.com/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.