Transparentność przekazu

Dotychczas, jedyną możliwością odcięcia się od hałasu otoczenia w trakcie podróży było korzystanie ze słuchawek. Jednakże wygląda na to, że ten etap możemy zostawić już za sobą za sprawą najnowszych, transparentnych głośników.

Wynalazek, póki co, zakłada bycie instalowanym w samochodach dowolnej marki. Urządzenie spółki Turtle Beach, amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się między innymi produkcją zestawów słuchawkowych dla graczy amatorskich oraz e-sportowców, o nazwie The HyperSound to para przezroczystych, szklanych głośników. Jednakże nie design przesądza o ich innowacyjności (przezroczyste głośniki znane są już od lat na rynku – dla przykładu można tu wymienić głośniki, zaprojektowane przez szwedzką firmę People People), a odbiór dźwięku, bowiem te konkretne kolumny cechuje bezpośredni przesył dźwięku do skonkretyzowanego odbiorcy. Oznacza to, że w trakcie długiej podróży samochodem, dźwięk będzie płynął z głośników jedynie na przykład do kierowcy, co pozwoli innym uczestnikom podróży zająć się własnymi sprawami (chociażby bez przeszkód zasnąć). Prezes spółki, Juergen Stark, stwierdził również ostatnio, iż dzięki zintegrowaniu systemu głośników z tablicą rozdzielczą pojazdu głośniki będą w stanie przesyłać sygnały ostrzegawcze o warunkach drogowych bezpośrednio do kierowcy.

Jak wyjaśnia sama spółka, osiągnięcie efektu bezpośredniego przekazu do skonkretyzowanego odbiorcy jest możliwe mniej więcej w taki sam sposób, w jaki latarka oświetla konkretny punkt w przestrzeni – należy bowiem pamiętać, że dźwięk, podobnie jak światło – przesyłany jest w formie wiązki.

Dokładne szczegóły dotyczące mechanizmu działania ani budowy nie zostały jeszcze ujawnione. Wiadomo jednak już w tym momencie, że osiągnięcie zamierzonego efektu jest możliwe dzięki połączeniu nowoczesnej technologii i wielu warstw przezroczystej błony, nałożonych na szkło. Sam wynalazek zostanie zaprezentowany w dniach 14-16 czerwca na 2016 Electronics Entertainment Expo.

Źródło: http://www.livescience.com/55041-transparent-glass-speakers-create-beams-of-sound.html

Zdjęcie pochodzi z: http://cdn.techpp.com/wp-content/uploads/2016/06/Hypersound.png

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.