Życie po życiu

Do tej pory, zgodnie z niektórymi amerykańskimi tradycjami, prochy bliskich przechowywane były w urnach, które można było zabrać do domu i postawić w salonie, na przykład nad kominkiem. Teraz zmarli poddani kremacji mogą otrzymać drugie życie – poprzez przemianę w drzewa.

Kiedy ktoś umiera, to traci swoją fizyczną powłokę, jednakże bliscy zmarłego cały czas noszą go w swojej pamięci – Roger Moliné, współzałożyciel przedsiębiorstwa Bios Urne

The Bios Incube, najnowszy wynalazek spółki Bios Urne, jest specjalnym inkubatorem pozwalającym na uprawę i monitorowanie drzew, wyhodowanych z ludzkich popiołów, w zaciszu domowego ogniska. Ma on formę gładkiej, białej donicy, mierzącej 2.5 stopy (ok. 76 centymetrów) wysokości i 1 stopy (ok. 33 centymetrów) szerokości. Współpracuje z biodegradowalną urną o tej samej nazwie co spółka, jak również z dedykowaną aplikacją mobilną. Mechanizm działania nie jest zbyt skomplikowany: po umieszczeniu prochów zmarłego w Bios Urne, czyli biodegradowalnej, cylindrycznej urnie umiarkowanych rozmiarów wykonanej z komponentów papieru, węgla oraz celulozy, w której na szczycie prochów znajduje się nasionko drzewa które chcemy wyhodować oraz ziemia, urna zostaje umieszczona w górnej części doniczki Bios Incube, gdzie zarówno z dołu jak i z boków jest otoczona ziemią. Zewnętrzny obwód donicy, oddzielony od ziemi, stanowi zbiornik wodny o pojemności 3 galonów (ok. 11 litrów). Na dole Bios Incube znajduje się pompa wodna, zaś u góry – zraszacz oraz sensor, odpowiedzialny za sprawdzanie poziomu wilgotności, zachowania oraz temperatury gleby, jak również za badanie warunków zewnętrznych, takich jak wilgotność powietrza czy poziom nasłonecznienia. Sensor ten również, w przypadku wykrycia suchości gleby, odpowiada za jej automatyczne nawodnienie. Wszystko to, aby zapewnić możliwie jak najefektywniejsze warunki wzrostowe dla przyszłego drzewa.

Sensor zostaje wcześniej zaprogramowany tak, aby dokładnie wiedział jakie drzewo docelowo ma zostać wyhodowane – dzięki temu może zapewnić odpowiednie nawodnienie gleby, które jest różne dla każdego typu flory. Zebrane dane o stanie rośliny sensor przesyła do dedykowanej aplikacji mobilnej. Może on również łączyć się bezprzewodowo z Internetem, aby ustalić na przykład, czy przyszłe warunki meteorologiczne pozwalają na wystawienie drzewa na zewnątrz bądź czy należy przenieść roślinę z jednego pokoju do drugiego.

Polskie ustawodawstwo niestety na chwilę obecną nie pozwala na przechowywanie urny z prochami zmarłego w innym miejscu niż cmentarz. Jednakże, jeżeli kiedykolwiek się to zmieni, Bios Incube wydaje się stwarzać ciekawą alternatywę na kultywowanie pamięci o bliskim.

 Źródło:

http://www.livescience.com/54924-gadget-turns-human-ashes-into-trees.html

Zdjęcie pochodzi z:

http://antyweb.pl/wp-content/uploads/2016/03/bios-incube-2.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.