Budzik przyrządzający poranną kawę

Jeśli jesteś wielbicielem porannej kawy, to nie musisz już zaspany z samego rana tracić czas na przygotowywanie swojego ulubionego napoju. Barisieur to budzik, który parzy kawę lub herbatę od razu, gdy się budzisz. 

Brytyjski projektant Josh Renouf rozpoczął pracę nad urządzeniem jako student Nottingham Trent University w 2014 roku. Do swojego projektu przebadał nawyki snu i odkrył, że wykonywanie rutynowych czynności przed snem jest sygnałem dla ciała, że czas się zrelaksować i odpocząć, natomiast przebudzanie się z rana za sprawą zmysłów sprawia, że dana osoba czuje się bardziej pobudzona i gotowa do zakończenia snu.

Rutyna opisana przez Renouf jest dość prosta: przed położeniem się do łóżka nalej wody do szklanego naczynia i dodaj kilka łyżeczek kawy lub herbaty do filtra. Jeśli używasz mleka lub śmietanki, w urządzeniu znajduje się mała chłodząca przegródka. Nastaw budzik, aby zaczął parzyć kawę przed tym jak zacznie dzwonić lub od razu po tym jak przestanie wydawać sygnał.  Budząc się ze snu będziesz słyszał gotującą się wodę i poczujesz aromat świeżej kawy zanim jeszcze złapiesz za kubek i poczujesz smak kawy w swoich ustach.

Renouf chciał stworzyć estetycznie wyglądający produkt, który ludzie będą chętnie eksponować w swoich domach. Dodatkowo stronił od wykorzystywania technologii, od której tak wiele osób jest zależnych, np. telefonów i tabletów, które emitują niebieskie światło niesprzyjające przed snem.

Animacja przedstawiająca budowę budzika

Czy istnieje jakiś haczyk? Niestety, tak. Barisieur nie można nabyć w sklepach stacjonarnych ani przez zakupy internetowe. W zasadzie to tylko kilka egzemplarzy jak dotąd zostało wyprodukowanych, w tym jeden stoi na stoliku nocnym projektanta urządzenia. Renouf wraz z zespołem utworzył pod koniec maja projekt na stornie Kickstarter (storna internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na finansowanie różnorodnych projektów), gdzie obiecał, że wszyscy wspomożyciele i wielbiciele kawy otrzymają budzik do czerwca 2017 roku za około $385. Urządzenie nie wejdzie do produkcji zanim nie zostanie całkowicie sfinansowane.

Materiały potrzebne do stworzenia Barisiuer determinują jego cenę. Nie używa się gotowych od ręki cześci, lecz wszystko, począwszy od szkła i drewna, a kończąc na układzie grzewczym, musi zostać najpierw zaprojektowane.

Renouf nie jest sam w próbach zrewolucjonizowania budzików: obecnie na rynku pojawia się wiele pomysłów na to, aby chętniej i efektywniej budzić się z rana. Przykładowo urządzenie Aura z rana stopniowo zaczyna produkować niebieskie światło, które zmniejsza ilość melatoniny w ciele i pozwala na stopniowe przebudzanie się. Kolejny przykład to Ruggie, czyli dywan-budzik, którego alarm wyłączyć można tylko przez stanięcie na owym dywanie. Natomiast Sleep Cycle to aplikacja, która zaczyna budzić daną osobę, gdy ta wejdzie w fazę płytkiego snu, podczas której łatwiej i przyjemniej jest się budzić.

Źródło : www.washingtonpost.com, Wake up to a freshly brewed cup of coffee with this alarm clock, June 20

Zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/vesselin/24556043141

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.