Dziedziczona otyłość

Naukowcy alarmują, że otyłość współczesnych rodziców może mieć szkodliwe skutki na przyszłe pokolenia. Okazuje się bowiem, że zdrowie metaboliczne ojca jest dziedziczone i wpływa nie tylko na przyszłość jego dzieci, ale także wnuków.

Naukowcy z Instytutu Victora Changa w Sydney odkryli, że samce myszy, które były otyłe stawiały swoje potomstwo oraz ich młode w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju chorób metabolicznych – na długo przed ich narodzinami. W skrócie oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych problemów u przyszłych pokoleń wśród ludzi jest ogromne.

Do tej pory za zdrowie dziecka odpowiedzialnością obarczało się w przeważającej mierze matkę. Już od momentu zajścia kobiety w ciążę na jej barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność, ale również presja społeczna co do tego, jak powinna dbać o siebie i potomstwo. Niewiele uwagi poświęca się temu, że równie duży wpływ na stan zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka ma kondycja zarówno fizyczna jak i psychiczna jego ojca. To kobiety są głównym obiektem zainteresowania społecznego, jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie się do zajścia w ciążę oraz jej późniejszego przebiegu. Zapominamy o równie ważnym elemencie tej układanki, którym jest zdrowie i sprawność mężczyzny.

Badaniom zdrowia metabolicznego podlegały trzy pokolenia myszy – otyły ojciec, jego potomstwo oraz ich młode. Mimo że potomstwo otyłego samca na pierwszy rzut oka odznaczało się dobrym zdrowiem metabolicznym, sytuacja ulegała zmianie, gdy osobniki te zaczynały spożywać wysoko-tłuszczową oraz wysoko-cukrową żywność. W takiej sytuacji w przeciągu zaledwie kilku tygodni gryzonie wykazywały symptomy przed-cukrzycowe – takie jak podwyższony poziom glukozy i insuliny we krwi – oraz pojawiało się u nich obtłuszczenie wątroby. Co więcej, naukowcy byli zaskoczeni faktem, iż kolejne młode otyłego potomstwa samca myszy również wykazywały predyspozycję do zaburzeń metabolicznych w takim samym stopniu co ich ojcowie, czyli dzieci otyłego samca. Predyspozycje te były przenoszone nawet wówczas, gdy osobniki w drugim pokoleniu odżywiały się prawidłowo i nie miały zaburzeń metabolicznych w chwili poczęcia swoich młodych.

W świetle tych badań niezwykle ważne staje się, by informować ludzi o tym, jakie ryzyko niosą za sobą nasze własne choroby i jak mogą wpłynąć na zmianę życia przyszłych pokoleń. Jeśli twój ojciec lub dziadek byli otyli lub mieli nadwagę, musisz liczyć się z tym, że dobór odpowiedniej diety będzie kluczowym elementem w zapobieganiu wystąpienia podobnych problemów u ciebie i twoich dzieci.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160718110933.htm

Photo credit: Melissa Gruntkosky, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.