Kaszmir – tlący się konflikt

Kaszmir to kraina leżąca na granicy dwóch państw posiadających broń atomową – Pakistanu i Indii. Seria wojen tocząca się o te tereny zaowocowała w „Porozumienie z Silma”  z 1972 roku, które wytyczyło tak zwaną Linię Kontroli dzielącą górzystą krainę między dwa azjatyckie kraje. Populacja zamieszkująca obszar konfliktu w ogromnej większości wyznaje Islam co jest brzemienne w liczne nieporozumienia między administracją indyjską (w Indiach większość wiernych wyznaje Hinduizm), a lokalną ludnością.

Konflikty między Autochtonami, a indyjskimi służbami nasilają się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Terroryści przygotowują zasadzki na konwoje policji, w których od stycznia bieżącego roku zginęło 13 funkcjonariuszy. Skutkiem tego zadecydowano o zwiększeniu ochrony konwojów poprzez ich doposażenie m.in. w ekwipunek kuloodporny, a większe transporty chronione będą przez indyjską armię. Zgodnie z opinią krążącą wśród Hindusów, ataki te są wspierane przez Pakistan, któremu na rękę jest destabilizacja regionu i wykreowanie na arenie międzynarodowej wizerunku Indii jako kraju nie mogącego zapewnić bezpieczeństwa obywatelom żyjącym wewnątrz swych granic.

Jedną z przyczyn rosnących niepokojów w Kaszmirze jest nowa indyjska polityka demograficzna. Ma ona za zadanie zniwelować liczebnościową przewagę Muzułmanów na tym terenie między innymi poprzez tworzenie  schronisk dla bezdomnych Hindusów z innych rejonów Indii. Nie bez wpływu na rozwój wydarzeń pozostają działania Armii, które poskutkowały ostatnimi wydarzeniami w Handwara, gdzie zostało zabitych 5 nieuzbrojonych cywilów protestujących w związku z molestowaniem uczennicy przez hinduskiego żołnierza.

Muzułmanie obawiają się działań indyjskiej administracji i zwracają uwagę na krzywdzoną ich zdaniem wolność słowa na terenie Kaszmiru. W domowym areszcie znajdują się kaszmirscy liderzy polityczni: Syed Ali Shah Geelani i Shabir Ahmed Shah. Jeden z pozostałych na wolności działaczy Altaf Hussain Wani mówi: „Indyjska armia zabiła ponad sto tysięcy ludzi w ciągu ostatnich 26 lat, a zaginięcia, tortury, masowe gwałty i molestowania stały się codziennością”. Ponadto wzywa ONZ do przysłania na tereny objęte niepokojem specjalnych wysłanników w związku z nadużyciami indyjskich służb bezpieczeństwa.

Opisany wyżej konflikt nie pozwala na spojrzenie w przyszłość Kaszmiru z optymizmem. W jednym z głównych punktów zapalnych na mapie świata temperatura rośnie. Sytuacji nie ułatwiają napięte stosunki pakistańsko-indyjskie, a posiadanie przez obie strony konfliktu broni nuklearnej paradoksalnie zapobiega póki co eskalacji konfliktu zgodnie ze starą rzymską maksymą: „Jeśli chcesz pokoju gotuj się do wojny”. Mimo tego jeśli Indie wciąż będą forsować swoją politykę demograficzną mającą na celu zmniejszenie muzułmańskiej przewagi w Kaszmirze, a Pakistan nadal będzie wspierał separatyzm na tych terenach to powstała sytuacja może zaowocować zburzeniem dotychczasowej równowagi sił.

Źródła:

Indian machinations to change Kashmir demography dangerous: Wani; pakobserver.net; 2016

Sitaution in Jammu and Kashmir alarming: Congress; economictimes.indiatimes.com; 2016

Militancy gaining upper hand again in Kashmir again; news18.com; 2016

Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.