Samolot słoneczny zakończył lot dookoła świata

Pierwszy lot dookoła świata, wykonany przez samolot napędzany energią słoneczną został zakończony po tym, jak 26 lipca wylądował on w Abu Dhabi.

Szwajcar Bertrand Piccard pilotował Solar Impulse 2 podczas ostatniego etapu podróży, bezpiecznie kierując nim z Kairu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Piccard sterował samolotem na zmianę z rodakiem Andre Borschbergiem. Ich misją było promowanie odnawialnych źródeł energii i wspieranie rozwoju „zielonych” technologii. Piccard po wylądowaniu w Abu Dhabi wśród okrzyków i oklasków, kończąc podróż, która rozpoczęła się w tym samym mieście 9 marca poprzedniego roku, powiedział:

Przyszłość jest czysta. Przyszłość to Ty. Przyszłość jest teraz. Posuwajmy to do przodu.

Całkowita trasa, podzielona na 17 etapów, wyniosła 42,000 kilometrów i obejmowała 4 kontynenty, 3 morza i 2 oceany. Najdłuższy etap, 8,924 kilometrowy lot z Nagoi w Japonii na Hawaje trwał prawie 118 godzin, tym samym Borschberg pobił rekord na najdłuższy, nieprzerywany lot jednoosobowy. Jest to zaledwie jeden z 19 rekordów lotniczych, ustanowionych podczas ogólnoświatowej podróży.

Piccard i Borschberg pracowali nad projektem Solar Impulse ponad dekadę. Samolot jest nie cięższy niż samochód, ale ma rozpiętość skrzydeł Boeinga 747. Jest napędzany 17,000 ogniw słonecznych. Jego eksperymentalna konstrukcja ma problemy techniczne, które powodują, że samolot jest wrażliwy na warunki pogodowe. Przez to lot z Kairu był ciężki dla Piccarda, który musiał zmierzyć się z poważnymi turbulencjami nad gorącą pustynią. Kokpit jest mniej więcej rozmiaru budki telefonicznej, a piloci zmuszeni byli do zakładania zbiorników z tlenem, umożliwiających oddychanie na dużej wysokości i mogli spać zaledwie 2o minut na raz. Twórcy Solar Impulse mieli nadzieję zakończyć wyzwanie w zeszłym roku, jednak progres nie był wystarczająco szybki, by należycie wykorzystać pogodę podczas lata na półkuli północnej.

Źródłó: www.bbc.com/news/science-environment-36890563

Źródła zdjęć:

www.flickr.com

www.flickr.com

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.