Zamach w Nicei, a demografia Francji

W przeciągu ostatnich dwóch lat Francja była ofiarą aż trzech zamachów terrorystycznych. Atak na redakcję Charlie Hebdo rozpoczął serię krwawych wydarzeń, następnie była strzelanina w Paryżu, a w tym tygodniu doszło do aktu terroru w Nicei. Wszystkie z nich były spowodowane przez radykalnych Islamistów. Opinia publiczna we Francji zaczyna coraz bardziej skręcać w prawo. Wysokie poparcie w sondażach notuje prawicowy Front National, co pozwala przypuszczać, że będzie on z dnia na dzień zwiększał swą siłę.

Czas prezydentury socjalisty Francois’a Hollande’a jest czasem wyjątkowo trudnym. W dobie niemal corocznych zamachów francuski polityk głoszący lewicowe poglądy ma zbyt małą siłę przebicia, aby przekonać do nich większość Francuzów. Naturalnymi wyborcami Partii Socjalistycznej są mniejszości etniczne oraz religijne obawiające się radykalizacji mieszkańców Kraju położonego nad Loarą i Sekwaną. Najbardziej zaniepokojeni są Muzułmanie.

Ich liczba we Francji rośnie zgodnie z CIA World Factbook – w roku 2015 stanowili oni 9% wszystkich obywateli. Udział procentowy wyznawców Islamu w populacji będzie rósł – statystycznie rodzina islamska ma więcej dzieci niż rodzina katolicka czy ateistyczna. Jest to ogromny sprawdzian dla francuskiej polityki integracyjnej. W niedalekiej przyszłości okaże się czy dzieci imigrantów urodzone we Francji identyfikują się z wartościami stanowiącymi dewizę tego państwa od czasów rewolucji francuskiej: Wolnością, Równością i Braterstwem.

Zamachy w Nicei zmusiły Prezydenta Hollande’a do przedłużenia stanu wyjątkowego. Duża liczba Francuzów ma dosyć życia w strachu przed zamachami, co przełoży się negatywnie na liczbę głosów Partii Socjalistycznej w przyszłorocznych wyborach zarówno prezydenckich jak i parlamentarnych. Wysoki wynik zyska partia Marine Le Pen – Front National. Atmosfera strachu spowoduje radykalizacje poglądów wielu Francuzów.

Niestety, nadchodzące lata będą trudne dla Francji. Nie można wykluczyć kolejnych zamachów, a te które już miały miejsce zwiększają napięcia w kraju. Rosnąca pozycja Front National nie przyczyni się do ich rozładowania. Jedna z największych potęg gospodarczych Europy będzie poddana próbie. Czy nadal jej dewizą pozostanie hasło: Wolność, Równość i Braterstwo?

Źródła:

Bon Voyage: France’s population rate takes dive; lifesitenews.com; 2016

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.