Czego nie mogą kobiety w Arabii Saudyjskiej?

Kobiety w Arabii Saudyjskiej walczą o zniesienie tzw. systemu opiekuńczego, który jest odpowiedzialny za to, że ich prawa są ograniczane przez spokrewnionych z nimi mężczyzn – ojców, mężów, braci, a także synów. Ponad 14 tysięcy kobiet podpisało petycję popierającą zakaz takich praktyk i przekazało ją do rządu.

System opiekuńczy w  Arabii Saudyjskiej oznacza, że w skrajnie konserwatywnym kraju muzułmańskim kobiety nie mogą podróżować za granicę bez męża, ojca lub innego, spokrewnionego z nimi mężczyzny. Z perspektywy świata zachodu, praw człowieka i poszanowania ludzkiej wolności podobne temu zakazy mogą wydawać się szalone i nieprawdopodobne. A jednak to nie jedyne spośród obostrzeń, których muszą przestrzegać kobiety żyjące w Arabii Saudyjskiej. Jest ich znacznie więcej – wszystkie równie kuriozalne.

Spośród zakazów stosowanych każdego dnia w Arabii Saudyjskiej wobec kobiet, które wciąż traktowane są jak własność swoich opiekunów, pierwszym, wartym odnotowania jest zakaz prowadzenia przez nie samochodów. Mimo że oficjalnie nie ma prawa zakazującego jeżdżenia jakimkolwiek pojazdem przez kobiety, obostrzenie to, jak zresztą ich większość, ma swoje korzenie w islamie. Wedle religii mężczyźni w Arabii Saudyjskiej wierzą, że prowadzenie samochodu przez kobiety podważa wartości społeczne.

W ramach ograniczania swobód oraz praw kobiet wiele zakazów wiąże się z ich wyglądem. Trudno nie wspomnieć w tym wypadku o tym, że są one zobowiązane do noszenia ściśle określonych ubiorów, które są dość restrykcyjną interpretacją islamskiego prawa, które – choć w różnym stopniu –  egzekwowane jest w całym kraju. Główny zakaz związany z aparycją i ubiorem polega na zakazie noszenia się w sposób podkreślający urodę i piękno. Oznacza to, że nie tylko nie mogą one ubierać się w dowolny sposób, ale nie jest również aprobowane noszenie zbyt rzucającego się w oczy makijażu.

Kontynuując temat wyglądu, należy wspomnieć o innym, niewyobrażalnym zakazie. Kobiety w Arabii Saudyjskiej podczas zakupów nie mogą przymierzać ubrań. Ponadto, nie wolno im również wchodzić na cmentarze oraz czytać magazynów modowych, które nie zostały ocenzurowane. Z powodu „ciągłego epatowania” swoją urodą i seksapilem oraz istniejącym ryzykiem uwiedzenia mężczyzny, kobiety nie mogą również chodzić na publiczne baseny – te bowiem przeznaczone są jedynie do męskiego użytku. Skoro zaś mowa o uwodzeniu i relacjach damsko-męskich to kobiety mają absolutny zakaz przyjaźnienia się czy spędzania wolnego czasu z mężczyznami, z którymi nie są spokrewnione. Wszystkie instytucje publiczne, biura, banki czy uniwersytety mają oddzielne wejścia dla kobiet i oddzielne dla mężczyzn. Segregacji ze względu na płeć podlega również transport publiczny, parki czy plaże.

W świetle kuriozum jakim jest obowiązujące w Arabii Saudyjskiej prawo dotyczące kobiet trudno nie zgodzić się, że jest to najbardziej podzielony pod względem płciowym kraj. Jednak potrzeba zmiany jest coraz silniejsza, a arabskie kobiety z pokolenia na pokolenia stają się bardziej świadome swoich praw i tożsamości. Przed nimi daleka droga do swobód obywatelskich i poszanowania oraz przestrzegania ich praw jako praw człowieka. Arabia Saudyjska to kraj, który w swojej historii stosował najbardziej represyjne postawy wobec kobiet. Najwyższy czas, aby mężczyźni przestali ustanawiać prawa dotyczące kobiet. Na całym świecie.

Źródło:

http://www.theweek.co.uk/60339/nine-things-women-cant-do-in-saudi-arabia

Photo credit:  United Nations Photo, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.