Drogowy bolid Astona Martina zmienia reguły gry

Mariaż mistrzowskiego zespołu Formuły 1, stajni Red Bull Racing oraz uznanego producenta luksusowych samochodów GT marki Aston Martin, zaowocował innowacyjnym projektem o nazwie AM-RB 001, który już niedługo może zepchnąć z motoryzacyjnego piedestału włoskich i niemieckich konkurentów.

Ostatnimi czasy na czołówki wielu motoryzacyjnych periodyków wkradały się autonomiczne samochody przyszłości, które już wkrótce mają zmienić oblicze drogowej motoryzacji. Zmienia się jednak nie tylko motoryzacja „na co dzień”, ale także ta „od święta”. Wszystko przez współpracę mającą nadać nowe oblicze gamie hipersamochodów.

Wspólny projekt łączący wyścigowe doświadczenie zespołu Formuły 1 oraz kunszt uznanej marki motoryzacyjnej zaowocował dziełem o nazwie AM-RB 001 określanym też jako Nebula, za który w ogromnej mierze odpowiada najbardziej utytułowany projektant w historii F1, Adrian Newey. Wraz z zasilającymi szeregi Aston Martina projektantami Davidem Kingiem oraz Markiem Reichmanem, stworzyli oni doskonały aerodynamicznie pojazd z centralne zamontowanym, wolnossącym silnikiem V12, mającym zapewniać ważącemu zaledwie 1000 kg pojazdowi stosunek mocy do masy na poziomie 1:1.

Owa doskonałość aerodynamiczna, to dzieło Neweya, który wsławił się w Formule 1 jako geniusz w tym obszarze. Dzięki niemu pojazd zbudowany wokół karbonowej struktury nie został zaopatrzony w nachalne skrzydła i spojlery, a całość stanowi jednolitą formę, której sekretem ma być docisk generowany przez podłogę. Samochód ten ma stanowić nowy punkt odniesienia dla aut drogowych, choć AM-RB 001 będzie pojazdem o dwóch twarzach zdolnym do nadzwyczajnej wydajności także na torze wyścigowym. Świadczy o tym m.in. zapowiadana konkurencja z prototypami LMP1 rodem z Le Mans.

Długo nosiłem w sobie pragnienie zaprojektowania samochodu drogowego – skomentował główny twórca AM-RB 001, Adrian Newey. Stworzenie centrum Red Bull Advanced Technologies przybliżyło mnie do realizacji tej ambicji, ale zdawałem sobie sprawę, że musimy pracować z pełnoprawnym producentem. Aston Martin był na szczycie mojej listy. Wiedziałem, że Red Bull Racing ma zdolność podołania aspektom czysto wydajnościowym, zaś Aston Martin ma doświadczenie w tworzeniu pięknych, szybkich i komfortowych aut klasy GT. Zawsze byłem stanowczy w stwierdzeniu, że AM-RB 001 powinien być prawdziwym samochodem drogowym jednocześnie zdolnym do ekstremalnej wydajności na torze. To oznacza, że będzie to pojazd o dwóch twarzach: mający technologię pozwalającą na uległą i komfortową jazdę, ale także dającą nieskrywaną zdolność do ponadprzeciętnej wydajności.

Samochód będzie stanowił prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Światło dzienne ujrzy od 99 do 150 pojazdów drogowych wliczając to wszystkie wyprodukowane prototypy oraz 25 wersji przeznaczonych na tor. Cena ma opiewać na kwotę w zakresie od 2.65 do 4 milionów dolarów w zależności od wybranych przez klienta opcji wyposażenia. Pierwsze egzemplarze trafią do szczęśliwych wybrańców już w 2018 roku.

Źródła:
„Aston Martin’s Insane „Nebula” Is a Street Legal Formula 1 Car”, highsnobiety.com, 06.07.2016
„Aston Martin And Red Bull Racing Unveil Radical AM-RB 001 Hypercar”, astonmartin.com, 05.07.2016

Zdjęcie pochodzi z astonmartin.com/amrb001

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.