Panel solarny

Nowa era w energii słonecznej

Na pustyni Nevada (USA) powstała pierwsza komercyjna farma słonecznych instalacji termicznych ze stopionej soli, co daje nam nowe spojrzenie na sprawę energii słonecznej.

Składa się ona z 10 000 luster, każde o powierzchni 115 metrów kwadratowych. Przekazują one promienie słoneczne na szczyt wieży umieszczonej w centrum tej gigantycznej struktury. Mimo zajmowania dużej powierzchni, jest to ciągle mniejsza przestrzeń niż ta zajmowana przez kopalnię węgla kamiennego. Jednocześnie jest to tańsze, niż wybudowanie nowego reaktora nuklearnego.

Jest to poważna alternatywa dla energii nuklearnej i paliw kopalnych. Nie można zasilić całego miasta wyłącznie za pomocą zwykłych paneli słonecznych i wiatru, ale można to uczynić za pomocą naszych luster, dzięki technologii magazynowania energiiKevin Smith, CEO SolarReserve (firma odpowiedzialna za budowę tego typu instalacji).

Głównym problemem związanym z eksploatacją klasycznych paneli słonecznych jest trudność z przechowywaniem wyprodukowanej energii. W słonecznych instalacjach termicznych ze stopionej soli rozwiązano ten problem w niezwykły sposób. Udało się to poprzez umiejscowienie zbiornika wypełnionego potasem i azotanem sodu, podgrzanych do temperatury 288°C. W takiej temperaturze substancje te, zamieniają się w ciecz podobną do wody. Substancja ta porusza się w tubowych pojemnikach, na zasadzie przepływu z góry do dołu, gdzie energia jest magazynowana. Kiedy jest potrzebna, uzyskuje się ją z magazynów poprzez konwencjonalną turbinę parową. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można wyprodukować wystarczającą ilość energii do zasilenia 75 000 domów w Nevadzie na 12 godzin każdego dnia. (110 MW, co w perspektywie rocznej daje 500 000 MW godzin).

 

Perspektywy

Jednak jest jedna poważna wada tego rozwiązania: tego typu farma może powstać jedynie w miejscach o bardzo dużym, stałym nasłonecznieniu, co poważnie ogranicza lokalizację. Pozostaję nam jedynie bacznie przyglądać się postępom i trzymać kciuki za dalszy rozwój tej technologii, aby można ją było zastosować i w naszym kraju.  SolarReserve ma zamiar wybudować podobne farmy w Afryce Południowej, Chile i Chinach, co zapewne pokaże ostatecznie użyteczność tej technologii, w tak różnych środowiskach.

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2016/jul/31/crescent-dunes-concentrated-solar-power

Zdjęcie pochodzi z http://breakingenergy.com/wp-content/uploads/sites/2/2015/02/Crescent-Dunes_2-©SolarReserve-Jun2014_hi-1.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.