Obcokrajowcy masowo opuszczają Brazylię

Podczas gdy pół miliona  zagranicznych osób gościło w Rio de Janeiro w związku ze zorganizowaną tam Olimpiadą, pokaźna grupa obcokrajowców zamieszkałych w Brazylii postanowiłą na stałe opuścić kraj.

Wielu specjalistów wybrało Brazylię jako kierunek emigracji zarobkowej między 2010 a 2013 rokiem, kiedy to obserwowano potencjał wzrostu gospodarczego i zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę zarządzającą. Teraz w pośpiechu pakują walizki. Dlaczego?

Piętrzące się kłopoty

Brazylia, jeszcze nie tak dawno członek tak zwanej grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), czyli wschodzących potęg gospodarczych, obecnie obserwuje koniec swojej dobrej passy. Waluta jest słaba, inflacja wysoka, a gospodarka wkroczyła w fazę recesji z powodu skandalu korupcyjnego, w który zamieszany jest kontrolowany przez państwo koncern naftowy Petrobras i zawieszenie w sprawowaniu urzędu prezydenta Dilma Rousseffa.

Zła mina do złej gry

Nieciekawą sytuację w ojczyźnie karnawału unaoczniła sama Olimpiada. Jeszcze zanim wyszły na jaw wszystkie niedociągnięcia organizatorów, impreza dała niezadowolonym pracownikom sektora publicznego platformę do wyrażania swojego gniewu. W czerwcu wdarli się na czołówki mediów na całym świecie za sprawą swojego protestu na lotnisku w Rio de Janeiro. Podróżnych witali banerami Witajcie w piekle oraz Policja i strażacy nie są opłacani. Ktokolwiek przyjeżdża do Rio de Janeiro nie jest bezpieczny.

Statystyki przedstawiane przez brazylijskie Ministerstwo Pracy pokazują 62 proc. spadek wydanych obcokrajowcom pozwoleń na pracę w pierwszym trymestrze 2016 roku w porównaniu z tym samym okresem w 2014 roku. Spowodowane jest to zarówno brakiem zainteresowania samych obcokrajowców, jak i mniejszą liczbą miejsc pracy.

Źródło: http://www.bbc.com/capital/story/20160729-theres-a-mass-expat-exodus-from-brazil

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.