Rosnąca liczba osób transpłciowych w USA

Według analizy opartej na nowych danych federalnych i stanowych około 1,4 miliona dorosłych w Stanach Zjednoczonych identyfikuje się jako osoby transpłciowe. Jest to wynik dwa razy większy, niż w poprzednich tego typu badaniach.

Analizy zostały przeprowadzone przez grupę badawczą Williams Institute, która wykonała je również 5 lat temu. Nowy wynik sporządzono na podstawie znacznie większej bazy danych. W poprzednim ankietowaniu wzięło udział 0,3 procent, czyli 700.000 osób dorosłych. Według badaczy nowy wynik po części odzwierciedla rosnącą świadomość transpłciową oraz granice samodzielnego odpowiadania na pytania w uzyskiwaniu ostatecznych danych. Chociaż badanie było anonimowe, w stanach postrzeganych jako tolerancyjne więcej dorosłych określiło się jako osoby transpłciowe niż w stanach uważanych za bardziej konserwatywne.

Procent osób identyfikujących się jako transpłciowe w poszczególnych stanach waha się od 0,30 procent w Północnej Dakocie, 0,31 w Iowa i 0,32 w Wyoming do 0,78 procent na Hawajach, 0,76 w Kalifornii i 0,75 w Georgii. Mara Keisling, dyrektor wykonawczy Narodowego Centrum Równości Transpłciowej z siedzibą w Waszyngtonie, przewiduje, że liczby te będą rosnąć.

Wiemy z poprzednich badań, że osoby transpłciowe najczęściej należą do mniejszości rasowych i etnicznych, szczególnie latynoskich. Są też młodsze – powiedziała Jody L. Herman, badaczka polityki społecznej w Williams Institute.

Porównywalne oszacowanie dla młodzieży transpłciowej nie istnieje. Zdefiniowanie liczby nastolatków, którzy są w procesie tworzenia własnej tożsamości, jest jeszcze trudniejsze niż określenie liczby dorosłych. Naukowcy jeszcze nie opracowali niezawodnej metody ustalenia liczby znacznie młodszych osób trans, chociaż są one w centrum dyskusji na temat korzystania z łazienek szkolnych.

Kerith Conron, epidemiolog społeczny w Fenway Institute w Bostonie, która zajmuje się programami zdrowotnymi dla osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych, powiedziała, że nowa liczba może wpłynąć na bardziej efektywne planowania wsparcia dla nich.

Badania te wskazują na potrzeby osób starszych, które będą wymagały usług odpowiednich dla ich tożsamości płciowej w domach spokojnej starości – mówi Conron. Dorosłym osobom transpłciowym będzie potrzebna dobra opieka zdrowotna. I, patrząc w przyszłość, będzie jeszcze więcej młodzieży trans, która będzie „słaba” ekonomicznie i musi być w szkole.

Uzyskanie dokładnej liczny osób transpłciowych jest stale wyzwaniem dla badaczy. Aby uchwycić bardziej kompletny obraz społeczeństwa, nowsze badania dzielą pytanie na dwie części. Najpierw ankieterzy pytają o płeć przypisaną przy urodzeniu, a następnie o bieżącą tożsamość płciową. Wyniki te będą obejmować osoby określające siebie jako transpłciowe oraz tych, których płeć różni się od tej, która jest na oryginalnym akcie urodzenia.

Źródło: www.nytimes.com, Estimate of U.S. Transgender Population Doubles to 1.4 Million Adults

Źródło zdjęcia: www.flickr.com/photos/kurt-b/5822947166/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.