SecondWife.com promuje poligamię w internecie

SecondWife.com to odpowiedź na matrymonialne potrzeby muzułmanów. Strona mająca umożliwić wyznawcom Islamu znalezienie „drugiej żony” to portal promujący poligamię, powstały w listopadzie 2014.

Pomysłodawcą zaskakującego pomysłu jest Azad Chawala, mieszkający w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Idea stworzenia strony sięga czasów jego dzieciństwa, kiedy to jako dwunastoletni chłopiec na lotnisku w Arabii Saudyjskiej zobaczył mężczyznę z dwiema kobietami. Wspomina, że to właśnie w tamtym momencie zdał sobie sprawę, że chciałby mieć więcej niż jedną żonę.

Okazuje się, że wielu mężczyzn podziela jego poglądy, gdyż SecondWife.com zyskała tak wielką popularność, że Chawala w lutym tego roku stworzył kolejna stronę matrymonialną – Polygamy.com – skierowaną tym razem do niemuzułmańskich odbiorców, którzy chcieliby wejść w poligamiczne związki. Zyskał już ponad 100 tysięcy aktywnych użytkowników z całego świata – w tym aż 2 tysiące z Kanady. Kolejny ruch to uruchomienie aplikacji SecondWife dostępnej w sklepie Google Play.

Po co jednak tworzyć strony promujące poligamię i ułatwiające zawieranie takich związków, skoro w większości krajów świata są one nielegalne? We wspomnianej Kanadzie prawo dotyczące poligamii reguluje Sekcja 293 Kodeksu Karnego, wyraźnie zakazująca wielożeństwa, za które grozi nawet do 5 lat więzienia. Podobne prawo obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Z badań wynika ze tylko 4% spośród mieszkańców Kanady popiera poligamię. Co ciekawe, również kanadyjska rada ds. muzułmańskich kobiet opowiedziała się przeciwko poligamii, uzasadniając, że:

Jest to praktyka szkodliwa dla kobiet i dzieci, ponieważ struktura takiej rodziny opiera się wyłącznie na wartościach plemiennego patriarchatu.

Głównym celem SecondWife.com według założyciela jest pomoc „przyzwoitym mężczyznom” w skierowaniu swojego pożądania do kobiet w zdrowy i uczciwy sposób. Azad Chawala uważa jednak, że w dzisiejszym świecie na mężczyznę czeka zbyt wiele pokus i ograniczanie się tylko do związku z jedną kobietą jest niemożliwe. Podkreśla jednak, że strona nie jest nastawiona na promowanie krótkotrwałych relacji i randkowanie, lecz skierowana jest do tych mężczyzn, którzy poważnie myślą o małżeństwie i długotrwałym  zobowiązaniu wobec kobiet. Spośród wszystkich użytkowników portalu aż 75% stanowią mężczyźni, pozostałe 25% to kobiety. Czego zatem one szukają w poligamicznych związkach?

Dla wielu z nich poligamia wydaje się atrakcyjna ponieważ nie chcą być pełnoetatowymi żonami. Są zajęte karierą lub dziećmi – mówi Chawala.

Jedną z takich kobiet jest mieszkająca w Londynie Alliyah Brown, która poprzez portal SecondWide.com związała się z 56-letnim mężczyzną. Kobieta argumentuje, że poligamia to wybór niezależnych kobiet. Sama nie jest w poligamicznym związku, jednak nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.

Mężczyzna potrzebuje dużo uwagi, a to zabiera ci większość czasu. Dobrze jest mieć czas tylko dla siebie i swoją własną przestrzeń – mówi Alliyah Brown.

Czy to ultranowoczesne podejście i przyszłość związków XXI wieku? Czy wkrótce wszyscy mężczyźni zapragną mieć wiele żon, a kobietom nie będzie ten fakt przeszkadzał, a wręcz przeciwnie – stanie się drogą do osiągnięcia swoich osobistych celów? Czy nielegalność poligamii będzie problemem czy tylko niewygodą dla osób stosujących te praktyki? Póki co wydaje się, że przeszkody prawne związane z nielegalnością poligamii nie są problemem ani dla użytkowników portalu ani dla Chawali, który uważa, że legalność małżeństwa nie jest koniecznym warunkiem do tego, aby było ono udane. Póki co, sam ciągle szuka swojej drugiej żony.

Źródło:

http://motherboard.vice.com/en_au/read/polygamy-secondwife-app-tech

Photo credit: Jean Louis Gandon, Flickr

 

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.