Walka z emigracją hashtagami?

Łotwa – niespełna dwumilionowy bałtycki kraj, w którym etniczni Łotysze stanowią 62.1%. Reszta obywateli to w przytłaczającej większości Słowianie przesiedleni na te tereny w wyniku radzieckiej polityki narodowościowej.

Aby chronić ten mały naród przed zatracaniem kultury i języka łotewscy politycy wprowadzają przepisy wzbudzające kontrowersje w Unii Europejskiej. Po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku nie przyznawano obywatelstwa ludziom, którzy nie znali języka łotewskiego, nawet tym urodzonym w Republice Łotewskiej.

Mimo wprowadzonych zmian prawnych sytuacja demograficzna Łotwy nie poprawiała się. W okresie od 2000 do 2011 roku z kraju wyemigrowało przeszło 300 tysięcy obywateli. Powody ich migracji są dobrze znane nam Polakom – były analogiczne do przyczyn emigracji z kraju nad Wisłą: brak perspektyw, bezrobocie, niskie płace, marazm. W przypadku Republiki Łotewskiej strata tak dużej liczby ludności jest zauważalna gołym okiem.

Aby zachęcić Łotyszy do powrotu do ojczyzny Instytut Łotewski podlegający Ministrowi Spraw Zagranicznych tego państwa wystosował akcję: #‎GribuTeviAtpakaļ‬ – w tłumaczeniu na język polski – #ChcęŻebyśWrócił. Hashtag ma być obecny w mediach społecznościowych przypominając łotewskim emigrantom, że są mile widziani w swojej ojczyźnie. Głowa Instytutu Aiva Rozenberga mówi na temat akcji:

Inicjatywa wyraża troskę o nasze relacje z rodziną, przyjaciółmi i  bliskim nam ludźmi, którzy są za granicą i ma na celu powiedzieć im prosto i bezpośrednio – Chcę żebyś wrócił.

Urzędnicy pracujący w Instytucie wzięli aktywny udział w akcji, wysyłając znajomym żyjącym za granicą wiadomości oznaczone hashtagiem. Zgodnie ze słowami Aivy Rozenbergi wszyscy obywatele Łotwy są zaproszeni do podjęcia inicjatywy i wysłania swoim bliskim wiadomości wraz z #‎GribuTeviAtpakaļ.

Czy zachęcanie Łotyszy do powrotu za pomocą hashtagu przyniesie skutek – pokaże czas. Prowadzenie polityki emigracyjnej za pomocą mediów społecznościowych nie powinno dziwić – szczególnie w dzisiejszych czasach. Kraj borykający się ze stratą obywateli oraz posiadający kwestie narodowe wzbudzające kontrowersje na świecie powinien robić wszystko, aby sprowadzić do siebie jak najwięcej ludzi mówiących po łotewsku. Z tej perspektyw tego rodzaju inicjatywy wzbudzające na pierwszy rzut oka zaskoczenie czy zdziwienie stają się łatwe do zrozumienia.

Źródła:

<<I want you back!>> Latvia tells Latvians abroad; lsm.lv; 2016

Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.