Czy zdrowie psychiczne jest jak wino?

Przysłowie mówi, że nawet najlepsze wino, po osiągnięciu szczytu swoich smakowych możliwości, w końcu kończy jako ocet. W przypadku psychicznego zdrowia osób w podeszłym wieku zależność okazuje się być zaskakująca. Według najnowszych badań naukowców z University of California (UC) paradoksalnie z wiekiem stan naszego umysłu polepsza się.

Jeden z autorów badań, Dilip Jeste, profesor psychiatrii i dyrektor Centrum Zdrowego Starzenia przy UC San Diego zauważa, że poprawa stanu zdrowia psychicznego osób starszych była liniowa i znaczna. Uczestnicy badań raportowali poprawę swojego samopoczucia z roku na rok, dekada po dekadzie. W przeciwieństwie do tych wyników badań, u 20- i 30- latków biorących udział w eksperymencie odnotowano wysoki poziom stresu oraz symptomy depresji oraz niepokoju.

Zjawisko nazywane fontanną młodości to okres związany ze znacznie gorszym poziomem dobrostanu psychicznego w porównaniu z jakimkolwiek innym okresem w życiu człowieka – mówi profesor Jeste.

Konwencjonalne podejście do procesu ludzkiego starzenia się w dużej mierze opiera się na upadku zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Dyskusje poruszane na temat stanu osób w podeszłym wieku poruszane są jedynie w kontekście pogorszenia się ich ogólnej kondycji. Zasadniczo przyjęło się dyskurs, w którym wyostrza się negatywne skutki starzenia się, nie dostrzegając płynących z tego procesu korzyści – a te niewątpliwie istnieją.

Niektórzy badacze używają pojęcia nazywanego U-kształtną krzywizną samopoczucia człowieka podczas całego życia, z jego spadkiem w okolicach wczesnej dorosłości i utrzymującym się aż do wieku średniego, z ponowną poprawą między 45 a 55 rokiem życia – tłumaczy profesor Dilip Jeste.

Przyczyny takiego stanu rzeczy wcale nie są takie oczywiste. Niektóre z wcześniejszych badań pokazały, że starsi dorośli stają się znacznie bardziej odporni na stres i niekoniecznie pozytywne zmiany, następujące w życiu. Zdążyli bowiem nauczyć się nie przejmować drobnostkami i wyciągać wnioski z własnych błędów z przeszłości. Innym, równie ważnym wytłumaczeniem jest rosnąca z wiekiem życiowa mądrość, która jest efektem wielu doświadczeń, których nie mają młodsze osoby. Wiele badań potwierdza, że osoby starsze są znacznie bardziej wykwalifikowane jeśli chodzi o regulację swoich emocji, a także lepiej radzą sobie w procesie decyzyjnym. Co ciekawe, doświadczają też mniej negatywnych emocji i nie zachowują nieprzyjemnych wspomnień.

Micheal L. Thomas, współautor badań podkreśla, że w analizie wzięły udział osoby starsze, których zdrowie fizyczne było w znacznie gorszym stanie niż młodszych uczestników, by uwypuklić, że wyniki nie dotyczą jedynie super sprawnych i nie dotkniętych żadnymi schorzeniami osób. Badania dowodzą również niepokojących od dawna danych o ciągle rosnącej  liczbie młodych osób cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób psychicznych. Musimy zrozumieć mechanizmy, leżące u podstaw dobrego zdrowia mentalnego osób w starszym wieku, które mogą cieszyć się nim pomimo dolegliwości fizycznych.  To bowiem może pomóc nam rozwinąć promocję zdrowia psychicznego w każdej grupie wiekowej, włączając w to również młode osoby.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160824135028.htm

Photo credit, Ben Smith, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.