Zgony narkomanów w Szkocji

Według najnowszych, oficjalnych statystyk krajowych rejestrów Szkocji, zgony spowodowane narkotykami osiągnęły w ubiegłym roku najwyższy poziom w historii kraju.

Raport departamentu rządu dowodzi, że 706 osób zmarło w wyniku nadużycia narkotyków w 2015 roku. To najwyższy dotychczas wynik zgonów, który przyniósł Szkocji złą sławę. Od 1995 roku w Szkocji rośnie liczba osób, które zmarły w wyniku zażywania narkotyków. Wówczas odnotowano 426 zgonów, podczas gdy w 2014 roku 613, a w 2015 aż 703 zmarłych z tej przyczyny osób.

Z przedstawionego przez departament rządu raportu wynika, że aż 69% spośród wszystkich zgonów spowodowanych nadużywaniem narkotyków w 2015 roku stanowią mężczyźni, zaś 73% to osoby w wieku od 35 lat i starsze. Eksperci donoszą, że to właśnie starsi narkomani są odpowiedzialni za tak drastyczny wzrost liczby zgonów, gdyż to oni są grupą, która najrzadziej szuka specjalistycznej pomocy w związku ze swoim nałogiem. Za 49% zgonów spowodowanych narkotykami odpowiedzialne są narkotyki takie jak heroina i morfina.

Aileen Campbell, minister ds. zdrowia publicznego w Szkocji zauważa, że obecna sytuacja jest spuścizną po wielu dekadach nadużywania narkotyków przez mieszkańców Szkocji.

W celu rozwiązania narastającego wciąż problemu ciągle finansujemy badania, mające na celu zgłębienie zagadnień, związanych ze starszymi uzależnionymi, którzy najczęściej ponoszą śmierć w wyniku nadużywania narkotyków – dodaje minister Campbel.

Inne dane z raportu dotyczą następujących kwestii:

  • zgony osób w wieku poniżej 24 roku życia spadły z 47 w 2014 roku do 30 w 2015
  • nowe substancje psychoaktywne (NPS), powszechnie nazywane dopalaczami, potencjalnie przyczyniły się do 74 zgonów w 2015; liczba ta wzrosła z 62 w 2014 roku
  • niemal jedna trzecia wszystkich zgonów spowodowanych nadużywaniem narkotyków (31%) występowały w rejonach Greater Glasgow oraz Clyde (środkowo-zachodnia część Szkocji)

By przeciwdziałać wciąż rosnącej liczbie ofiar narkomanii rząd Szkocji skrócił również oczekiwanie na leczenie uzależnienia oraz rozpoczął program wsparcia dla wszystkich, zmagających się z tą chorobą.

Źródło:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-37100716

Photo credit: Giuseppe Milo, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.