Czy panele słoneczne oświetlą Afrykę?

Dostęp do prądu w Afryce był dotąd przywilejem mieszkańców miast i naprawdę zamożnych ludzi.  Dzięki panelom słonecznym ten krajobraz zaczyna się zmieniać. Jeszcze trochę, a widok stojącej w dziczy chatki z nowoczesnym urządzeniem obok nikogo nie będzie już dziwił.

Panele słoneczne dostarczające prąd bezpośrednio (z pominięciem sieci) do domów niosą nadzieję dwóm trzecim populacji Afryki. Grupa ta pozostawała dotąd bez szans na doprowadzenie prądu. W wielu przypadkach ze względu na duże odległości, podłączenie domostw do istniejącej sieci było zupełnie nieopłacalne dla dostawców energii.

Stuprocentowy wzrost w branży

Przemysł niepołączonych z siecią paneli słonecznych rozwija się w zawrotnym tempie. Kilka lat temu był zaledwie w powijakach, dziś dostarcza energię do 600 tysięcy gospodarstw domowych na tym kontynencie. Prognozy wskazują, że w przyszłym roku liczba paneli przy afrykańskich domach może wzrosnąć nawet o 60 do 100%. Jeśli firma będąca liderem branży utrzyma tempo rozwoju, może dodać do krajobrazu kolejne 200 tysięcy instalacji. M-Kopa nie jest jednak jedynym graczem na rynku. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą w tym samym czasie podwoić liczbę klientów.

Prąd tańszy niż nafta

Ten gwałtowny wzrost ma kilka przyczyn. Po pierwsze – ceny paneli znacznie spadły (od 2010 roku o 80%). Po drugie – technologie oszczędzania energii stale się rozwijają. Żarówki i telewizory pobierają coraz mniej prądu, a jedna z firm (Azuri Technologies) buduje nawet inteligentne systemy, które „uczą się” różnych sposobów użytkowania energii i odpowiednio na nie reagują. System zapobiega przerwom spowodowanym przez pochmurne dni, przyciemniając na przykład żarówki i ekrany. Trzecia przyczyna wiąże się z pieniędzmi, a właściwie modelem biznesowym. Coraz więcej firm nie sprzedaje paneli słonecznych, tylko energię przez nie wytwarzaną. Użytkownicy opłacają rachunki raz na miesiąc lub tydzień. Przekłada to ciężar jednorazowej inwestycji na producenta systemu, dzięki czemu nawet biedniejsze gospodarstwa domowe mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu Afrykanów wydaje na naftę i świece 100-140 dolarów (dodatkowo płacąc za ładowanie telefonów), nawet cena 250 dolarów na gospodarstwo za roczny dostęp do energii nie wydaje się wygórowana.

Choć energia słoneczna nie zastąpi tradycyjnych źródeł prądu, trudno sobie bez niej wyobrazić szybkie rozszerzanie dostępu do elektryczności. Objęcie siecią elektryczną całej Afryki kosztować musiałoby, jak szacuje The Africa Progress Panel, od 55 do 80 miliardów dolarów. W dodatku przy obecnym tempie rozwoju byłoby to możliwe dopiero w 2080 roku. Obecnie koszt podłączenia jednego gospodarstwa wynosi 800-2000 dolarów, ale szanse na ten luksus mają tylko ci, którzy mieszkają niedaleko istniejącej dotąd infrastruktury. Nowe rozwiązania są nawet 10 razy tańsze.

Rozwiązanie dla domów, nie dla fabryk

Elektryfikacja Afryki jest bardzo nierównomierna i – pomijając kraje Arabskie z północy kontynentu – nawet dobrze rozwinięte regiony nie zapewniają 100% dostępu do elektryczności. Według danych Banku Światowego w 2012 roku w ogarniętym wojną Sudanie Południowym jedynie 5% ludności mogło korzystać z z prądu. W Rwandzie odsetek ten kształtował na poziomie 18%, a w RPA – 85%. A przecież energia jest potrzebna nie tylko gospodarstwom domowym. Choć ta słoneczna może pokryć zapotrzebowanie prywatnych osób, małych zakładów, a nawet (jak zapewnia Lumos Global, firma z branży) szpitali, jest to za mało dla dużych przedsiębiorstw i fabryk, które wciąż są uzależnione od prądu z tradycyjnych elektrowni. Dlatego właśnie idealny model powinien opierać się na współpracy obydwu gałęzi przemysłu.

Źródło: Small scale solar power is surging ahead w: economist.com

Źródła zdjęć:

Tony Bowden w: flickr.com

alex lang w: flickr.com

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Jedna odpowiedź

Napisz odpowiedź

Trackbacks/Pingbacks

  1. Komu nie pasuje czysta energia? Sprzeczne interesy wokół nowych technologii

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.