Windy przyszłości

Społeczeństwa Zachodu można opisać jednym słowem – innowacja. Niemal wszystko, z czego korzystamy, jest przedmiotem innowacji, w tym również windy – nasze poranne wehikuły, z których ruszamy na podbój świata. Stare modele wind stopniowo odchodzą do lamusa, by dawać miejsce coraz oryginalniejszym wynalazkom.

Windy ewoluują zgodnie z naszymi upodobaniami, ale też potrzebami. Stają się szybsze, zwracają uwagę swoją estetyką, ekrany w nich zamontowane przekazują najświeższe wiadomości i informują o pogodzie; stają się również bezpieczniejsze.  Obecna technologia pozwala na sprawniejsze planowanie przeglądów technicznych i na szybszą reakcję w razie usterki.

I tu zadomowiła się wszechobecna sztuczna inteligencja: pozwala ona na zawiezienie pasażera na dane piętro bez wciskania guzików, na podstawie wcześniej zebranych informacji na temat nawyków danej osoby.  Jest to wynalazek – nowinka techniczna firmy Microsoft Research, zwiastujący nową erę w używaniu komputerów – już nie będziemy się nimi posługiwać, jak obecnie, lecz będą one pracować w naszym imieniu i na naszą korzyść. Zaś w modelu Polaris finlandzkiej grupy Kone, już skomercjalizowanym, sztuczna inteligencja w połączeniu z innymi technologiami pozwala na dopasowywanie możliwości transportowych systemu wind do aktualnego natężenia ruchu użytkowników wind.

Według niemieckiej firmy Thyssen-Krupp przyszłością wind jest napęd magnetyczny. Wynalazek opiera się na mechanizmie już używanym w szybkobieżnych pociągach. W modelu Multi wyeliminowano użycie kabli ciągnących kabiny, które poruszają się zarówno pionowo, jak i poziomo przy użyciu siły magnetycznej. Czas oczekiwania na windę skraca się do 15-30 sekund. I na koniec winda zainspirowana kolejką linową: w Nowym Orleanie w USA kabiny przypominające jaja będą się wić wokół wieżowca o wysokości stu metrów, pozwalając na nieograniczony widok na miasto i rzekę Mississippi.

Źródła:

http://www.rfi.fr/emission/20161119-ascenseurs-futur?ref=tw_i

http://www.businessinsider.com/germany-company-this-is-the-elevator-of-the-future-2014-11?IR=T

http://www.kone.us/Images/KONE-Polaris-Destination-Control-System-Fact-Sheet_tcm25-18770.pdf

Photo credit: Richard Leeming, Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.