Prawo do wody pitnej zapisane w konstytucji Słowenii

Wyprzedzając mijające właśnie 25-lecie konstytucji, Słowenia dodała do ustawy zasadniczej zdanie mówiące że „każdy ma prawo do wody pitnej”. Małe, Europejskie państwo chce w ten sposób przeciwdziałać komercjalizacji swoich bogatych zasobów.

Za wprowadzeniem poprawki do konstytucji głosowało 64 posłów z 90-osobowego parlamentu. Siły centroprawicowej opozycji wstrzymały się do od głosu. Ustawa zasadnicza Słowenii będzie odtąd głosiła, że zasoby wody są przede wszystkim dobrem publicznym używanym przez obywateli, a nie towarem rynkowym.

Choć opozycja przekonuje, że ruch ten jest wymierzony w pozyskanie poparcia, rząd broni pomysłu. Premier, Miro Cerar, zaznacza, że woda będzie nabierać wartości i stanie się „złotem XXI wieku”. W tej sytuacji zasoby bogatego w wodę państwa powinny być zagwarantowane przede wszystkim obywatelom. Słowenia jest szesnastym państwem świata z takim zapisem w konstytucji, jednak pierwszym w Unii Europejskiej.

Gdy w innych krajach rozwiniętych woda często jest słabej jakości (jeden z raportów pokazał, że 2/3 Amerykanów używa na co dzień kancerogennej wody), to zasoby dwumilionowego państwa są bardzo dobrej jakości. Poprawka do ustawy zasadniczej wpisuje się w ekologiczny wizerunek. Przeszło połowa górzystego kraju to lasy. Słowenia została ostatnio ogłoszona pierwszym „zielonym państwem” świata. Lublana, stolica, została także Europejską Zieloną Stolicą 2016.

Jedyne, większe wątpliwości wyraża Amnesty International w trosce o Słoweńską mniejszość Romską. Organizacja prosi rząd, żeby zadbał o to, żeby i Romowie, których żyje w kraju 10-12 tysięcy, mieli dostęp do wody pitnej, co obecnie nie zawsze ma miejsce.

Źródła:

https://www.theguardian.com/environment/2016/nov/18/slovenia-adds-water-to-constitution-as-fundamental-right-for-all

http://inhabitat.com/slovenia-becomes-first-eu-nation-to-enshrine-human-right-to-water-in-their-constitution/

Photo credit: Björn Groß, Flickr.

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.