Sytuacja gospodarcza w USA a poziom śmiertelności

Według najnowszych doniesień, większy poziom stresu i niepokoju społecznego, wynikający ze złej sytuacji gospodarczej, może być częściową przyczyną wzrostu śmiertelności w USA, którą rząd ogłosił 8 grudnia bieżącego roku – pierwszy raz od dekady, jak komentuje ekspert w dziedzinie ubóstwa i nierówności społecznych z Washington University w St. Louis.

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od 1993 roku wskaźnik długości życia znacząco poszedł w dół, w ciągu ubiegłego roku, według Centers for Disease Control and Prevention

– powiedział Mark Rank, profesor świadczeń społecznych w The Brown. Jak zauważył uczony, poziom śmiertelności wzrósł zwłaszcza wśród osób poniżej 65-go roku życia. Ta informacja ukazała się dokładnie w tym samym czasie, kiedy badania empiryczne w Stanford University wykazały, że w ciągu ostatnich dekad „amerykański sen” stał się coraz trudniejszy do osiągnięcia.

Czyżby był to zbieg okoliczności? Raczej na to nie wygląda. Podczas ostatnich wyborów w USA wykazano, że coraz więcej Amerykanów odczuwa presję, z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej – powiedział Rank, współautor ważnej książki wydanej w 2014 roku, pod tytułem „Goniąc amerykański sen”.

Ta niestabilna sytuacja gospodarcza doprowadziła do wzrostu niepokoju społecznego wśród ludności próbującej „utrzymać się na powierzchni”, mimo pogarszającego się statusu materialnego. Mówiąc prościej, nadzieja i marzenia większości Amerykanów były coraz dalej i dalej poza ich zasięgiem. Dlatego też Rank twierdzi, że istotny spadek długości życia wystąpił głównie z powodu rosnącej liczby chorób serca, udarów mózgu, niezamierzonych urazów i samobójstw. Wszystkie z nich są ściśle powiązane z poziomem stresu i niepokoju, które wzrastając – zwiększają też ryzyko wystąpienia śmierci. W wyniku kilku dobrze udokumentowanych trendów gospodarczych, w tym rosnącej nierówności w osiąganiu dochodów i bogactwa, Ameryka staje się krajem coraz bardziej podzielonym. Jak podsumował Rank:

Z jednej strony ludzie bogaci stają się coraz bogatsi, jednak ich liczba maleje. Z drugiej strony, liczba biednych wciąż wzrasta. Całkowita długość życia w Stanach Zjednoczonych jednak definitywnie spadła.

Źródło: Sciencedaily.com  

Fot: cgc76Flickr.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.