Toksyczni szefowie szkodzą nie tylko pracownikom

Środowisko, w którym pracujemy ma znaczący wpływ na nasze ogólne samopoczucie psychiczne oraz zdrowie. Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań na University of Manchester Business School, ludzie pracujący dla szefów przejawiających psychopatyczne i narcystyczne cechy, nie tylko czują się bardziej przygnębieni na co dzień, ale także stają się bardziej skłonni do niepożądanych zachowań w miejscu pracy.

Wnioski te zaprezentuje Abigail Phillips na dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego na Wydziale Psychologii Pracy w Liverpoolu. W badaniu składającym się z trzech części, wzięło udział 1200 uczestników. Polegało ono na wypełnieniu kwestionariuszy dotyczących własnego samopoczucia psychicznego, występowania mobbingu w miejscu pracy oraz typów osobowości swoich podwładnych. Osoby biorące udział w badaniu pracowały w różnych branżach oraz pochodziły z wielu krajów.

Analiza danych ujawniła, że uczestnicy mający szefów wykazujących wyżej wspomniane zaburzenia osobowości, odczuwają niską satysfakcję z pracy oraz mają większe predyspozycje do zapadnięcia na kliniczną depresję. Okazało się również, że w takiej sytuacji nie tylko samopoczucie pracowników się pogarsza, ale także ich efektywność pracy spada.

Philiphs skomentowała te doniesienia następująco:

Ogólnie rzecz biorąc przekaz tych wyników jasno obrazuje, że nie przynoszą one dobrych wieści dla dużych organizacji i korporacji, gdzie żądza władzy, brak empatii oraz zaburzenia psychopatyczne i narcystyczne często charakteryzują pracowników wyższych szczebli. Ta toksyczna kombinacja cech może znacząco odbijać się na współpracownikach, wszak osoby te na ogół wykorzystują innych oraz zachowują się wobec nich nad wyraz krytycznie i agresywnie. Innymi słowy – liderzy o cechach psychopatycznych i narcystycznych często bywają tyranami dla podwładnych.

Przemoc w zachowaniu szefa nie tylko fatalnie wpływa na pracowników niższych szczebli, ale też generuje toksyczną atmosferę w całym miejscu pracy, co źle wpływa na ogólne funkcjonowanie firmy. Wniosek z tego jest jasny – liderzy o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych mają sfrustrowanych i nieszczęśliwych pracowników, co sprawia, że ich efektywność oraz wydajność pracy spada.

Źródło: Sciencedaily.com

Fot: Florence Ivy, Flickr.

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.