Zabawki sterowane „siłą umysłu” dostępne niebawem

Jak wynika z najnowszych badań nadzorowanych przez profesora Christophera Jamesa, dyrektora Warwick Engineering in Biomedicine at the School of Engineering, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszłe generacje zabawek sterowanych zdalnie, będą kierowane nie pilotem na baterie, a siłą umysłu.

Opracowana technologia ma pozwalać na sterowanie urządzeniami przy pomocy aktywacji impulsów elektrycznych fal mózgowych, łączących nasze myśli z systemami komputerowymi.

Niektóre z najbardziej popularnych zabawek dla dzieci, które pojawiają się najczęściej w listach wysyłanych do Świętego Mikołaja – takie jak zdalnie sterowane samochody i helikoptery, a także roboty oraz zestawy samochodzików wyścigowych – wszystko to może być w przyszłości sterowane za pomocą zestawów słuchawkowych, wykorzystujących „silę umysłu”. Czy zatem przyszłoroczne Boże Narodzenie będzie dla dzieci szansą na zabawę nowo otrzymanymi podarkami w nieznany im dotąd sposób?

Zamiast kontrolerów ręcznych, zestawy słuchawkowe będą wykorzystywane do tworzenia interfejsów mózg-komputer – łącząc komunikacje między ludzkim mózgiem a systemem komputerowym. Czujnik w słuchawkach ma za zadanie mierzyć częstotliwości impulsów elektrycznych w mózgu, które mogą być kontrolowane w szczególnych okolicznościach (na przykład, w przypadku koncentracji na danym obiekcie). Aktywność ta jest następnie przetwarzana przez komputer, wzmacniana i doprowadzana do obwodu elektrycznego zabawki elektronicznej.

Profesor James komentuje przyszły potencjał tej technologii następująco:

Podczas gdy interfejsy mózg-komputer już istnieją na rynku – na przykład zestawy słuchawkowe dla użytkowników gier komputerowych – ich funkcjonalność jest dość ograniczona. Nowe badania mają na celu uzyskanie sygnału silniejszego niż kiedykolwiek wcześniej, co będzie pozwalało na efektywniejsze i silniejsze połączenie z grą lub zabawką, umożliwiając ich sterowanie „silą umysłu”.

Po tych niezwykłych doniesieniach pojawia się pytanie –  jakie będą następne zmiany w świecie technologii? Co przyniesie nam nowy rok? Być może już niedługo będziemy używać interfejsów mózg-komputer do odblokowywania drzwi lub odbierania telefonów komórkowych? Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologicznego, niedaleka przyszłość z pewnością nas zaskoczy.

Źródło: www.sciencedaily

Photo credit : Florence Ivy, Flickr.

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.