Aktywność fizyczna zapobiega rozwojowi depresji u dzieci

Z badań wynika, że młodzież oraz osoby dorosłe, które są aktywne fizycznie wykazują mniejszą skłonność do zachorowania na depresję. Naukowcy nigdy wcześniej nie przeprowadzili badań czy korelacja ta zachodzi również u dzieci – aż do teraz.

Wyniki najnowszych badań wyraźnie pokazują, że aktywność fizyczna dzieci tak samo korzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i zapobiega problemom mentalnym, jak dzieje się to w przypadku młodzieży i dorosłych. Mówimy tu o umiarkowanym lub intensywnym wysiłku fizycznym, prowadzącym do spocenia się i lekkiej „zadyszki”. Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Badań Społecznych (NTNU) przebadali prawie osiemset dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat wykazujące symptomy depresji, a następnie powtórzyli badanie po kilku latach, by sprawdzić, czy zachodzi korelacja pomiędzy aktywnością fizyczną malców, a ich kondycją psychiczną w starszym wieku.

Stopień aktywności fizycznej mierzono przy pomocy akcelerometrów, pełniących rolę zaawansowanych krokomierzy. Przeprowadzono także wywiady z rodzicami na temat zdrowia psychicznego ich pociech. Jak relacjonuje Tonje Zahl, doktorantka z NTNU pracująca nad eksperymentem, będąca pierwszym autorem artykułu na ten temat, który został właśnie opublikowany w bieżącym wydaniu „Journal of Pediatrics”:

Dziecięca aktywność fizyczna przynosi nie tylko korzyści zdrowotne i rozwojowe, przeciwdziałając wielu chorobom. Zapobiega także rozwojowi depresji u dzieci wykazujących symptomy tej choroby.

Aktywnie fizycznie sześciolatki i ośmiolatki wykazały mniej objawów depresyjnych, gdy badania powtórzono dwa lata później. Wyraźnie wskazuje to na fakt, że sport zapobiega rozwojowi depresji. Jest to niezwykle ważne odkrycie, zwłaszcza w czasach, gdy zachorowalność na depresję jest bardzo wysoka – okazuje się, że można w prosty sposób zapobiegać jej już od czasów dzieciństwa – wprowadzając więcej ruchu w codziennym życiu.

Silje Steinsbekk, profesor z NTNU będący współautorem projektu podkreśla, że wyniki te powinny być dokładnie sprawdzone w randomizowanych badaniach, w których naukowcy zwiększaliby stopniowo aktywność fizyczną dzieci, sprawdzając jaka ilość sportu jest optymalna do osiągnięcia najlepszych efektów w zapobieganiu rozwoju depresji.

Powyższe doniesienia dają jasne wskazówki dla rodziców i pracowników medycznych – warto wprowadzać w codzienny plan dnia dzieci nieco sportu, tak by miały okazję nieco spocić się oraz pozytywnie zmęczyć. Trochę jazdy na rowerze lub zabawy na świeżym powietrzu, zamiast ślęczenia przed komputerem czy oglądaniem godzinami telewizji przyniesie wiele pożytku nie tylko dla ich teraźniejszego zdrowia, ale także zapobiegnie podatności na depresję.

Źródło: sciencedaily.com

Photo credit: Gabby Orcutt, Unplash.

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.