Kosmiczny rekord Indii. Dzięki nim orbita wzbogaciła się o 104 satelitów.

Orbita ziemska wzbogaciła się o 104 satelity w czasie jednej misji. To absolutny, również prestiżowy, rekord.

W misji wyniesienia na orbitę satelitów użyto sprawdzonych już technologii, w tym sprawdzonej rakiety PSLV  (o numerze C-37). PSLV od 1993 roku odbyła 39 misji, w tym 38 (pod rząd) zakończyło się sukcesem. I tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Odpalenie kosmicznej maszyny odbyło się o 9.28 rano w Satish Dhawan Space Centre na wyspie Sriharikota. Już przed upływem pół godziny satelity odłączyły się od maszyny i po jakimś czasie potwierdzono oficjalnym komunikatem fakt, że wszystkie zostały zajęły swoje miejsce na orbicie.

Wiele państw, jedna orbita

Choć w wyniku tej misji orbita wzbogaciła o 104 sztuczne satelity, jedynie 3 urządzenia należały do Indii. Większość z pozostałych – aż 96 – wzbogaciło USA. Przede wszystkim należały do firmy Planet z San Francisco. Pozostałe pochodziły z Izraela, Kazachstanu, Zjednocznonych Emiratów Arabskich, Szwajcarii i Holandii. Jeden z indyjskich sztucznych księżyców jest odrobinę kontrowersyjny na arenie międzynarodowej. O największym ładunku na statku, nazwanym Cartostat, mówi się, że został zaprojektowany w celu kontrolowania najważniejszych rywali państwa – fotografowania w wysokiej rozdzielczości terenów Pakistanu oraz Chin.

Orbita prestiżu i miliardów

Poprzedni rekord w jednoczesnym wyniesieniu satelitów na orbitę należał do Rosji i był kilka razy mniejszy od obecnego i wynosił 37. Wysłano je w 2014 roku. W dniu sukcesu społeczeństwo indyjskie oszalało z radości, a „worldrecord” – (rekord świata) stał się jednym z najczęściej używanym hashtagów na Twitterze wśród obywateli. Gratulacje ku naukowcom z Satish Dhawan Space Centre płyną zewsząd. Nawet niedawny premier, Nerendra Modi, przekazał je na swoim Twitterze. Jest się z czego cieszyć. Zdominowany przez Chiny, USA i Rosję rynek wart jest setki miliardów dolarów, a loty komercyjne nabierają coraz większego znaczenia. Sukces Indii pokazuje, że kraj ten odnalazł drogę do prestiżowego grona najważniejszych graczy w przestrzeni kosmicznej.

Źródła:

India launches record 104 satellites in single mission, w: bbc.com (2017)

ISRO launches 104 satellites in one go, creates history, w: thehindu.com (2017)

Photo credit: Matthew Simantov, Flickr.

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.