Co oznacza chińskie embargo na północnokoreański węgiel?

Chiny, najbliższy przyjaciel Korei Północnej, zdecydowały o zablokowaniu importu węgla od sąsiada.

Decyzją rządu większego mocarstwa, Korea Północna nie sprzeda swojego węgla na chiński rynek. Choć widać było znaki zwiastujące taką decyzję, jest ona wciąż dużym zaskoczeniem na arenie międzynarodowej. Niewiele zwiastowało gwałtowność odcięcia koreańskich dostaw. Z dnia na dzień nie wpuszczono do Chin transportu wartego 805 milionów funtów. Strata jest bardzo bolesna, ponieważ eksport węgla do Chin jest głównym źródłem dochodu reżimu Kim Dzong Una, który od lat 90. zmaga się z problemami finansowymi.

Decyzja Chinese Commerce Ministry jest późnym podporządkowaniem się decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rada nałożyła kolejne sankcje na Pjongjang po jego kolejnej próbie jądrowej. Krok Chin wskazuje na rosnącą niechęć do prowokacji koreańskiej dyktatury. Dotychczas mniejszy sąsiad traktowany był raczej jak niesforny, młodszy brat, któremu pomoże się, nawet jak narozrabia.

Pekin zawsze traktował Koreę Północą łagodniej niż reszta świata. Wspierał sąsiada w czasach narastającej izolacji. Nie wprowadzał sankcji, którymi posługiwali się inni lub robił to w ograniczonym zakresie. Wsparcie było zawsze utylitarne. W Chinach bano się niestabilności i próżni władzy u swoich granic. Niepełny zakres restrykcji był tłumaczony, jak w zeszłym roku, dobrem mieszkańców. Równowaga regionu wciąż jest dla mocarstwa bardzo ważna, ale frustracja rośnie.

Rządy nowego dyktatora, przyjmowane na początku z pewną nadzieją, są kłopotem nawet dla Chin. Ostatnio Korea Północna zraziła swojego przyjaciela, dokonując zamachu na Kim Dzong Nama, przyrodniego brata młodego dyktatora, który mieszkał w Państwie Środka. Być może bez tego północnokoreańskie prowokacje dalej byłyby tolerowane. Kolejna próba nuklearna stała się jednym krokiem za daleko. Ograniczenie faktycznego wsparcia ekonomicznego powinno być czytelnym sygnałem dla Pjongjangu. Jednak Korea Północna nie ma w zwyczaju reagowania tak, jak świat by tego oczekiwał.

Źródła:

China bans all coal imports from North Korea, severing major financial lifeline for regime, w: independent.co.uk (2017)

China bans all coal imports from North Korea amid growing tensions, w: cnn.com (2017)

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.