Nowoczesny domek z kart?

W tworzeniu nowoczesnej technologii nie zawsze chodzi o użyteczną zmianę usprawniającą codzienne funkcjonowanie. Nierzadko szokowanie rozmachem i zmianą per se jest główną ideą innowacji. Przeglądając w Internecie kolejne nowinki na temat nowych rozwiązań pytamy sami siebie: „czy jest nam to potrzebne?”. Podobną reakcję może wywołać pomysł startupu Apis Cor. Czy ich twór jest uczciwą odpowiedzią na najbardziej podstawowe potrzeby XXI wieku czy może kolejnym, oderwanym od rzeczywistości wymysłem?

Apis Cor, z Nikitą Chen-yun-taj na czele, na partnera zabawy wybrał sobie giganta elektroniki – firmę Samsung. Razem, za pomocą technologii druku 3D, stworzyli  pod Moskwą przytulny domek o zaokrąglonym kształcie mierzący 37 metrów kwadratowych. Ta niezwykła demonstracja coraz prężniej rozwijającej się technologii 3D zajęła niespełna 24 godziny. Nadający się do zamieszkania dom jest pierwszym tego typu dziełem. Koszt jego powstania szacuje się na 10,134 dolary (275 dolarów za metr kwadratowy). Jednak czy aby na pewno nowatorska konstrukcja nie złoży się niczym domek z kart przy jednym fałszywym ruchu? No bo jak bardzo solidny może być dom, który wyszedł z drukarki?

Jak się okazuje, dom nie jest tak nietrwały jak mogłoby się wydawać. Zbudowany został za pomocą mobilnej drukarki 3D, która na miejscu skonstruowała najważniejszą część – betonowe ściany wraz ze ściankami działowymi jako kompletną, połączoną w całość strukturę. Potem wykonawcy dokończyli dzieła. Dach, okna i drzwi oraz wykończenie wnętrza były wisienką na tym mieszkalnym torciku i, jak się okazuje, najdroższym elementem całej operacji.

Wnętrze, jak i zewnętrze zresztą, nie różnią się niczym od tradycyjnie skonstruowanego domu – jest korytarz, łazienka, pokój dzienny i mała kuchnia oraz urządzenia domowe od Samsunga, w tym zaokrąglony telewizor pasujący do kształtu całego budynku. No właśnie, o co właściwie chodzi z tym niezwykłym kształtem? Czy to tylko fanaberia twórców? Kształt pokazuje możliwości drukarki, która potrafi znacznie więcej niż wyplucie kawała betonowego kwadratu. Urządzenie gwarantuje nie tylko niezwykłą solidność wykonania ale też lekkość i finezję formy. Drukować można domki w dowolnych kształtach. Brzmi cudownie, prawda?

Swoją niezwykłą budowlą Apis Cor chce udowodnić, że konstrukcja 3D może być szybka, sprawna, solidna i przyjazna środowisku, ale przede wszystkim tania, bo oszczędności budowy dzięki drukowi 3D są gwarantowane. Dodając jeden do dwóch otrzymujemy wizję przechodzącą najśmielsze oczekiwania.

Chcemy pomóc ludziom na całym świecie w poprawie warunków mieszkaniowych.

Mówi Nikita Chen-yun-taj – założycielka Apis Cor i wynalazczyni mobilnej drukarki 3D, przywracając tym samym wiarę, że powiedzenie sztuka dla sztuki w wypadku technologii mobilnego druku 3D nie ma absolutnie żadnego zastosowania. Oby tak dalej!

 

Źródło: http://www.livescience.com/58156-3d-printed-house-built-in-less-than-a-day.html

Photo credit: Bhavya999, Flickr.

 

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.