Biznes po niemiecku, czyli co w gospodarce piszczy

Niemcy to największa gospodarka w strefie euro. Kryzysy, jakie w ostatnich latach uderzyły w Europę, Niemcy wydają się przezwyciężać. Najnowsze informacje na temat niemieckiej gospodarki przynoszą coraz lepsze dane. Oczywiście zawsze może być lepiej…

Optymistyczne statystyki

Na europejskich rynkach odnotowuje się wzrosty. Szczególnie pozytywnie przyszłość widzą niemieccy przedsiębiorcy.

 W wielu kluczowych segmentach byli bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju gospodarczego – powiedział Klaus Wohlrabe, ekonomista Ifo.

Indeks Ifo, wyznacznik wskazujący aktywność gospodarczą na niemieckim rynku wzrósł do 112,3 (przy prognozach przewidujących 111,1). Zarówno eksport, jak i import znacznie wzrosły, a PKB w tym kraju wyniósło 1,9%. Prognoza wzrostu gospodarczego w Niemczech wynosi obecnie 1,8% i ma tendencję wzrostową. Ocena sytuacji na rynku gospodarczym osiągnęła najwyższy poziom od 2011 roku, szczególnie w takich branżach jak przemysł, budownictwo, handel detaliczny czy wytwarzanie samochodów.  Spowodowane jest to wieloma czynnikami, np. wzrastającym popytem na europejskich rynkach.

Zarobki w Niemczech rosną, podobnie jak poziom bezpieczeństwa zatrudnienia. Natomiast bezrobocie jest obecnie rekordowo niskie. W marcu liczba osób niezatrudnionych spadła o 30 000, a bezrobocie wyniosło zaledwie 5,8%, natomiast zapotrzebowanie na pracowników wśród niemieckich firm wciąż pozostaje wysokie. Nisko oprocentowane kredyty także przyczyniają się do wzrostów, a także nakręcają przemysł i gospodarkę. Dzięki temu nastroje w społeczeństwie są zdecydowanie lepsze. Bankowiec Andreas Rees z UniCredit twierdzi, że najważniejszą przesłanką, wpływającą na optymizm rodzimych przedsiębiorców jest renesans globalnego handlu, zwłaszcza na rynkach wschodzących. Ekonomista Carsten Brzeski mówi, że Niemcy są w „złotym cyklu, który po prostu nie chce się zatrzymać”.

Nie jest idealnie

Kilka kwestii może zaszkodzić dynamice rozwoju niemieckich firm. Zbliżające się wybory do Bundestagu mogą nieco zachwiać optymizmem przedsiębiorców, podobnie jak Brexit i potencjalne zawirowania na tym rynku. Również prezydent Trump zapowiedział podniesienie podatku do 35% dla zagranicznych importerów, co może przystopować eksport niemieckich samochodów do USA.

Także krajowy rynek samochodowy przygotowuje się na zmiany. Z powodu oszustw, jakich dopuściły się niektóre firmy samochodowe przy pomiarach emisji spalin, zaistniało polityczne zapotrzebowanie na nowe pomysły w branży samochodowej. Takie firmy jak Tesla z pewnością będą chciały odebrać nieco klientów uznanym markom z Niemiec. Również szybko rozwijające się azjatyckie fabryki aut zagrażają niemieckim firmom i setkom tysięcy miejsc pracy. Specjaliści wieszczą nadejście nowych trendów, takich jak auta elektryczne, spadek niemieckiej dominacji na rynku samochodowym  oraz odejście od silników Diesla.

Dlatego w Niemczech dochodzą do głosu nowatorskie pomysły. Auto bez kierowcy – to idea nie nowa, ale teraz Daimler i Bosch połączyły siły, aby wypuścić na rynek takie samochody już na początku następnej dekady. Byłaby to bezzałogowa taksówka, która mogłaby zabierać kilka nieznających się osób jednocześnie. Dojazd do pracy, szkoły, na spotkanie będzie o wiele łatwiejszy, tańszy, ekonomiczny i ekologiczny. BMW, Intel  i Mobileye planują stworzyć pojazd autonomiczny do roku 2021. Również Volkswagen i Porsche opracowują podobne systemy.

Są to firmy, które zatrudniają dziesiątki czy setki tysięcy ludzi. Nowe technologie to dla nich szansa. Silnik elektryczny nie zanieczyszcza środowiska i jest prosty w montażu. Składa się z ok. 200 części (spalinowy z ok.1200), a więc nie będzie potrzeby zatrudnienia takiej liczby pracowników do montowania, jak obecnie. Postępująca automatyzacja produkcji również może ograniczyć zapotrzebowanie na robotników. Świat idzie do przodu i nie da się go zatrzymać. Politykom pozostaje tylko wprowadzić odpowiednie ułatwienia i rozwiązania prawne.

Bibliografia:

https://www.thelocal.de/jobs/article/germany-unemployment-hits-record-low-despite-brexit-gloom

http://www.dw.com/en/german-business-confidence-hits-new-high/a-38135765

https://www.theguardian.com/world/2017/apr/01/stuttgart-reaches-crossroads-congested-polluted-car-industry-jobs

http://www.wheels24.co.za/News/Industry_News/daimler-bosch-team-up-to-make-driverless-cars-20170405

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-27/german-business-confidence-rises-more-than-forecast-in-march

https://www.rte.ie/news/business/2017/0327/862853-germany-s-ifo-index/

Photo credit: Domenico Citrangulo, Flickr.

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.