Pierwszy transpłciowy mężczyzna radnym w Japonii

W zeszłym miesiącu Japonia stała się pierwszym krajem, w którym do sprawowania funkcji publicznej, oficjalnie wybrano transpłciowego mężczyznę. Tomoya Hosoda zdobył dwadzieścia jeden z dwudziestu dwóch mandatów, dzięki czemu został radnym w japońskim mieście Iruma, w centralnym regionie Kanto.

Hosoda, stając się pierwszym transpłciowym mężczyzną pełniącym funkcję publiczną w Japonii, dokonał pewnego przełomu w walce przeciw dyskryminacji mniejszości, gdyż jak zaznacza polityk – jego priorytetem jest walka nie tylko o prawa środowisk LGBT, ale także ludzi niepełnosprawnych i starszych, za sprawą budowy systemu obejmującego wspieranie różnorodności oraz mniejszości.

Coming out to tylko początek. Wreszcie nadszedł czas, by zbudować fundament dla ludzi dyskryminowanych, żeby mogli iść naprzód. Niektóre ściany nie są w stanie runąć, jeśli walczyć będzie tylko jedna osoba. Musimy pracować razem i pomagać sobie wzajemnie.

Hosoda udzielił wywiadu organizacji Stonewall – zajmującej się wspieraniem osób LGBT w Japonii, w którym powiedział:

Do niedawna ludzie zachowywali się tak, jakby mniejszości seksualne nie istniały. Mamy wiele przeszkód do pokonania, ale mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom każdego z nas.

Dodał również, że od czasu ogłoszenia wyników wyborów otrzymał wiele ciepłych słów poparcia i wdzięczności od osób LGBTQ. Hosoda przeszedł tranzycję i dokonał prawnej korekty płci mając 25 lat, w 2015 roku, w czasie studiowania nauk medycznych na Uniwersytecie w Teikyo. Podkreśla, że jego rodzina i przyjaciele bardzo go wspierali, odkąd zrobił coming out i poinformował o swojej transpłciowości:

Moi rodzice, przyjaciele oraz znajomi od zawsze mnie wspierają. Liczę, że ludzie będą mieli coraz szersze horyzonty, jeśli chodzi o postrzeganie transpłciowości.

Przez ostatnie kilka lat na całym świecie wiele się zmieniło w kwestii wyborów transpłciowych kobiet do sprawowania funkcji publicznych – można wyliczyć tu takie kraje jak USA, Kuba, Nowa Zelandia, Filipiny, Chile, a nawet Polska – gdzie w latach 2011-2015 Anna Grodzka była posłanką na Sejm VII kadencji. Niestety, dane na ten temat transpłciowych mężczyzn są stosunkowo rzadkie. W Wielkiej Brytanii transpłciowy mężczyzna Mark Rees był członkiem rady Tunbridge Wells Council w latach 1994-1998. Wcześniej starał się o święcenia w kościele anglikańskim, ale nie udało mu się ich uzyskać, ponieważ urodził się kobietą. Podjął walkę w tej sprawie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, ale niestety nie zakończyła się ona sukcesem.

Źródła:

ibtimes.co.uk

stonewalljapan.org

Photo credit: Jason Ortego, unsplash.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.