Jak osiągnąć sukces i nie zwariować próbując

Sukces. Każdy z nas o nim marzy. Jak go osiągnąć, niezależnie od dziedziny? Wielu ludzi głowi się nad tym zagadnieniem. Dlaczego jednej osobie się udaje, a innej nie? Co decyduje o powodzeniu?

Jaki jest twój cel?

Zastanów się, co naprawdę chcesz robić, co lubisz, co ci daje satysfakcję. Możesz być dobry tylko w tym, czemu z chęcią poświęcasz swój czas. Osiągnięcie celu zapewne zajmie ci dużo czasu, lecz nie będzie to czas stracony, jeśli daną rzecz będziesz wykonywał z radością. Jeśli lubisz pisać, będziesz się męczył w pracy fizycznej. Z kolei ktoś, kto lubi sport niekoniecznie polubi etatową pracę za biurkiem. Czasem trudno jest określić, co tak naprawdę lubimy robić. Wypróbuj kilka ścieżek, dzięki temu zyskasz doświadczenie i przekonasz się o swoich preferencjach. Pomóc może też rozmowa z doradcą zawodowym czy psychologiem. Kiedy już się przekonasz, co lubisz, odniesienie sukcesu w tej dziedzinie będzie o wiele łatwiejsze.

Teraz zastanów się, co dla ciebie znaczy osiągnąć sukces. Bowiem nie każdy widzi tę kwestię tak samo. Przecież się różnimy i nasze wizje przyszłości również. Określ cel nadrzędny, np. awans w pracy, a potem rozbij go na mniejsze cele pośrednie. Jeśli tego nie zrobisz, może być ci trudno dojść do mety. Powiedzmy, że chcesz wydać książkę i zostać sławnym pisarzem. Ale bestseller sam się nie napisze. Trzeba ustalić plan, np. codziennie siadasz przed komputerem i piszesz przez dwie godziny, nieważne czy masz natchnienie, czy nie. Przeznaczasz też godzinę dziennie na czytanie książek innych autorów, aby się rozwijać.  Określ harmonogram, np. codziennie napiszę co najmniej jedną stronę. Dzięki temu widzisz postęp. Przeznacz na zadanie realistyczną ilość czasu. Bądź zawsze głodny wiedzy. Czytaj, oglądaj, pytaj, dowiaduj się, rozmawiaj z osobami, które mają coś do powiedzenia. Proces dochodzenia do celu jest fascynujący i może cię również wiele nauczyć, a czasem jest ważniejszy niż finalne osiągnięcie sukcesu. Może popchnąć twoje myśli w całkiem nowym kierunku.

Pomyśl, co ci jest potrzebne do osiągnięcia celu. To bardzo ważne – odpowiednie narzędzia ułatwiają pracę, oszczędzają czas i pomagają w odniesieniu sukcesu. Narzędziami niekoniecznie muszą być młotek i gwoździe, chyba że twoim celem jest przykładowo zbudowanie domku na drzewie. Narzędziem może być twoja zdobyta wiedza i nowe umiejętności, które zdobyłeś na kursie np. gotowania (jeśli chcesz być wybitnym kucharzem i otworzyć restaurację). Ważne jest też delegowanie zadań. Jako kucharz nie musisz myć naczyń, niech zajmie się tym ktoś inny, żebyś mógł się skupić na szlifowaniu swoich umiejętności zrobienia np. doskonałego sosu.

Powyższe zasady mogą nie wystarczyć, jeśli zabraknie ci dyscypliny. Wytrwałość jest cechą zwycięzców, więc się nie poddawaj. Po dniach dobrych na pewno przyjdą dni gorsze, lecz nie można się poddać zniechęceniu. Jeśli mimo największych wysiłków i starań oraz poświęconego czasu cząstkowy sukces nie przychodzi, należy wykryć przyczynę. Być może trzeba będzie zreorganizować pracę, lub całkowicie porzucić dotychczasową taktykę na rzecz nowej strategii.

Czego nie robić?

Nigdy nie uciekaj od konsekwencji swojego postępowania. Wiadomo, że nie ma ludzi nieomylnych. Każdy popełnia błędy i trzeba umieć się do nich przyznać. Dzięki temu pracujesz z większą uwagą. Czasem każdy szczegół, każde wypowiedziane zdanie może mieć znaczenie. Ucz się na podstawie swoich i cudzych błędów. Osiągnięcie sukcesu zazwyczaj nie polega na jednym wspaniałym pomyśle, ale na małych krokach prowadzących do celu. Nie obwiniaj innych za swoje niepowodzenia. Porzuć styl „ja wiem lepiej”. Nikt nie wie wszystkiego, więc zatrzymaj się, aby posłuchać innych. Nie bądź arogantem, bo możesz przeoczyć informacje, które ci się przydadzą.

Nie narzekaj i nie załamuj się. Dołujesz w ten sposób siebie i innych. Narzekanie często jest po prostu usprawiedliwieniem dla własnej niemocy i braku działania. Pamiętaj – póki oddychasz, miej nadzieję. Myślisz, że sprawiedliwość musi istnieć na tym świecie i w końcu zatriumfuje? Niestety, nie zawsze tak jest. Sama ciężka praca nie zawsze zostaje doceniona i nagrodzona. Każdy rodzi się ze specyficznym zestawem cech i uzdolnień i jego sprawą jest, jak ją wykorzysta.

Nie idź za tłumem, jeśli czujesz, że masz lepszy pomysł. Robiąc to, co wszyscy, będziesz jak wszyscy – na poziomie najwyżej przeciętnym. Nie bój się podążać za własną ideą, a będziesz liderem w swojej branży. Lecz nie bądź zbyt pewny siebie. Brzmi to może niezbyt zachęcająco, lecz pozwala ci ustrzec się błędów wynikających z nadmiernej pychy. Potrzebna jest pokora, dzięki której wysłuchasz rad i opinii, zamiast je od razu negować. Czasem z boku widać lepiej. Niekoniecznie ze wszystkich wskazówek musisz skorzystać. Ponadto człowiek pokorny pracuje więcej i ciężej niż inni.

Może to truizm, ale pozytywne nastawienie do życia pomaga. Jeśli spodziewasz się tylko nieszczęść i upadków, ściągniesz je na siebie. A to dlatego, że będziesz podświadomie robił wszystko, aby ci się nie udało. Wizualizacja sukcesu, osiągnięcia celu przygotuje twój umysł do kroczenia ścieżką powodzenia. Twój mózg zacznie szukać dróg wyjścia z trudnych sytuacji (nawet bez udziału twojej woli). Zobacz siebie, jak np. stoisz na czele dobrze prosperującej firmy, lub podpisujesz lukratywny kontrakt.  Wyobraź sobie drogę, jaka do tego wiedzie. To nic nie kosztuje, a może ci pomóc. Da ci też motywację i zachętę do działania.

No i jeszcze jedna kwestia,  nad którą nikt nie ma władzy… Oprócz ciężkiej pracy nad sobą i swoim marzeniem czasem trzeba mieć trochę szczęścia, które każdemu się przyda.

Bibliografia:

http://www.wikihow.com/Be-Successful

http://www.cnbc.com/2017/05/08/8-things-you-have-to-give-up-to-be-successful.html

Photo credit: Jake Rustenhoven, Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.