Jaka przyszłość czeka francuską gospodarkę? Wybory we Francji

Francja boryka się z wieloma problemami natury gospodarczej. Napływ imigrantów, zasiłki, emerytury, długość tygodnia pracy i bezrobocie to tylko niektóre z zagadnień, jakimi będzie musiał się zająć nowy prezydent – Emmanuel Macron.

Siódmego maja 2017 odbyły się wybory prezydenckie we Francji. Naprzeciw siebie stanęli: Marine Le Pen, antyimigrancka kandydatka skrajnej prawicy i centrowy niezależny kandydat Emmanuel Macron. Zwyciężył ten drugi. To były bankowiec, który ma doświadczenia biznesowe i może je wykorzystać, przewodząc swojemu krajowi. Francuzi powierzyli mu państwo, ufając że jako były (do 2016 roku) minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji ma potrzebne doświadczenie, aby Francję pchnąć na nowe tory  i ożywić te sektory. Macron, jako kandydat niezależny nie ma poparcia i zaplecza w rządzie. Nie wiadomo, czy jego niedawno założony ruch En marche! uzyska większość w przyszłych wyborach parlamentarnych.

Prezydent elekt Francji w swoich obietnicach wyborczych obiecywał m.in. obniżenie podatku od osób prawnych, obniżenie wydatków publicznych, uproszczenie kosztownego systemu emerytur. Zobowiązał się ożywić rynek i obniżyć poziom bezrobocia wśród Francuzów. Bez pracy pozostaje 9,6%  społeczeństwa (stan na grudzień 2016 roku), co jak na kraj wysoko rozwinięty stanowi spory problem. Macron obiecuje obniżyć bezrobocie do 7% i zainwestować 50 mln euro w kształcenie zawodowe.

Powiedział też, że nie zamierza wydłużyć tygodnia pracy, który we Francji wynosi 35 godzin. W tym kraju bardzo aktywne są związki zawodowe. Prezydent elekt według zapowiedzi optuje za indywidualnymi umowami poszczególnych firm z tymi organizacjami. W ten sposób chce ograniczyć wpływ związków bardziej bojowych na mniejsze lokalne organizacje.

Po wyborze Emmanuela Macrona rynek nieco odetchnął i spogląda z umiarkowanym optymizmem w przyszłość. Wskaźniki biznesowe idą w górę, daje się odnotować też wzrost aktywności firm prywatnych. Francuska gospodarka (według danych za pierwszy kwartał tego roku) wolno rośnie w tempie 1,3%. Inną kwestią, którą obiecał się zająć prezydent elekt, są odprawy dla pracowników bezzasadnie zwolnionych. Chce wspierać przedsiębiorców i inwestorów, a także wspomóc małe firmy, zwłaszcza te innowacyjne.

Macron w zeszłym roku mówił:

Politycy muszą zaproponować coś pozytywnego, przekonywującego i angażującego: otwartego, tolerancyjnego i proeuropejskiego społeczeństwa, opartego na zachęcaniu do zakładania przedsiębiorstw, a nie opresyjnego czy nadopiekuńczego; tworzącego drogi wyjścia z biedy dla ofiar globalizacji.

Teraz wybrany prezydent musi przekonać do siebie te 34%  głosujących, którzy głosowali na Marine Le Pen, a także  ponad 4 mln wyborców, którzy oddali głosy nieważne. W domu pozostało ponad 25% uprawnionych do głosowania, którzy nie chcieli wybierać między „ksenofobicznym nacjonalizmem a dyktatem globalnego finansowania”.

Emmanuel Macron dostanie kraj wewnętrznie podzielony, szarpany protestami,  strajkami i zamachami. Wyborcy liczą na to, że przeprowadzi prawdziwe reformy, zamiast o nich tylko mówić. Boją się, że bez zaplecza politycznego  prezydent nie wiele będzie mógł zdziałać, więc jego obietnice pozostaną na papierze. Z drugiej strony Macron jako kandydat niezależny, niepowiązany „z układem” budzi nadzieje na duże zmiany.

Na giełdach (w przeciwieństwie do pierwszej tury wyborów) nie ma większych wzrostów, ponieważ jego zwycięstwo było spodziewane, więc inwestorzy byli na nie przygotowani. Natomiast kurs franka spadł o 0,3%, kurs euro przed ostatecznymi wyborami wzrósł, a tuż po nich nieznacznie spadł. Dwie największe partie w parlamencie francuskim musiały przełknąć gorzką pigułkę. Kandydat żadnej z nich nie uzyskał wystarczającej ilości głosów, aby wystartować w drugiej rundzie. Ich liderzy będą musieli zrobić rachunek sumienia i zastanowić się nad zmianami.

Bibliografia:

http://www.economist.com/news/business/21721436-his-greatest-service-french-companies-would-be-keeping-out-marine-le-pen-french-businesses?zid=307&ah=5e80419d1bc9821ebe173f4f0f060a07

http://www.economist.com/news/europe/21721808-mr-macron-who-never-previously-stood-election-faces-divided-country-and-heavy

http://www.bbc.com/news/business-39839373?intlink_from_url=http://www.bbc.com/news/topics/61ef4416-de68-49ff-9c97-e0779dafd9d2/france&link_location=live-reporting-story

Photo credit: ChiralJon, Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.