O nas

 

 

SCCD, Międzynarodowe Centrum Kreatywnej Destrukcji im. Josepha Schumpetera, jest niezależnym ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, popularyzującym tematy ekonomiczne najwyższej wagi: demografia, innowacje, IT, globalizacja, ekonomia pracy, rynek energetyczny.

Jedyną niezmienną siłą w gospodarce, polityce i społeczeństwie, są ciągłe zmiany. Jednostka, firma, lub rząd, które nie będę gotowe dostosować się do tych zmian i nie będą wiedziały, jak te zmiany przygotować i wdrożyć, wcześniej czy później będą musiały upaść. By zapobiec takiemu obrotowi wydarzeń, nasi eksperci, w ramach SCCD, publikują, popularyzują i wypowiadają się na temat najważniejszych aspektów konkurencyjności w dzisiejszym bardzo zmiennym świecie. Jest to zgodne z myśleniem Josepha Schumpetera, inspiracji naszego think tanku i naszego podejścia do zmian i konkurencyjności. 

 • Kluczowa rola innowacyjności w dzisiejszej gospodarce
  Innowacja to obecnie jedno z najpopularniejszych słów wykorzystywanych do opisu projektów biznesowych, pozwalającego bogacić się jednostkom i społeczeństwom. Schumpeter uważał innowacyjność za jedną z najważniejszych cech przedsiębiorstwa chcącego utrzymać wysoką pozycje na rynku. 
 • Kreatywna destrukcja jako pozytywna siła zmian
  Wymyślił pojęcie „kreatywnej destrukcji”. Jest to potężna i bezlitosna siła, która sprawia, że kapitalizm jest najefektywniejszym narzędziem bogacenia się społeczeństw. Ma charakter pozytywny i promuje konkurencję. Dzięki niej nawet duże firmy muszą cały czas dbać o poprawianie własnych produktów i usług, inaczej czeka je destrukcja lub ich miejsce zajmą mali, zwinni kreatywnie przedsiębiorcy. 
 • Przedsiębiorczość tworzy nową wartość i poprawia nasze życie
  „Kreatywna destrukcja” wyjaśnia naturę zmian i rozwoju gospodarczego. Odpowiada za to, że powstają start-upy, rozwijają się nowe technologie Kapitalizm niesamowitą zdolność do odradzania się, zmieniania się, transformacji, zawdzięcza przedsiębiorcom – jednostkom, które za pomocą innowacji zmieniają nasz świat. 
 • Jak jednostki firmy i rządy mogą rozkwitnąć w nowej gospodarce światowej
  Ale „kreatywna destrukcja” nie tyczy się tylko firm, działa też na jednostki, próbujące utrzymać się i rozkwitać na rynku pracy, działa także nawet na najpotężniejsze rządy i organizacje międzynarodowe i na efektywne lokalne samorządy. 

 Joseph Schumpeter był jednym z najważniejszych myślicieli w historii, ekonomistą odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu. Schumpetera można nazwać prorokiem świata IT, Internetu, nowych technologii. O ile wiek XX zdominowała dyskusje o teoriach wielkich ekonomistów: Hayeka, Misesa, Friedmana, Stiglitza, Northa czy Keynesa o tyle XXI wieki będzie z pewnością wiekiem ekonomicznych rozważań Josepha Aloisa Schumpetera.

Zajmujemy się zarówno krajami rozwijającymi się, jak i rozwiniętymi gospodarczo. Nasi eksperci specjalizują się w ekonomii instytucjonalnej, przedsiębiorczości, zarządzaniu, demografii, sektorze energii, w doradztwie strategicznym, analizach ekonomicznych, jak i również w prognozach oddziaływania polityki publicznej na gospodarkę. Analizujemy także zachowania jednostek i sposoby, dzięki którym mogą one utrzymywać się na rynku. Godzimy warsztat analityczny i ciekawość naukową z obszernym doświadczeniem zdobytym na rynku. Wierzymy, że nowoczesne technologie, metodyki działania będą kluczem do dobrobytu społecznego, działając wespół z usuwaniem instytucjonanych i rynkowych barier. Jesteśmy zainteresowani naukami społecznymi ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii, demografii, nauk o zarządzaniu, oraz IT.

Zespół SCCD

Sergiusz Prokurat

Zdjęcie profilowe Sergiusz Prokurat Prezes Centrum Schumpetera. Doktor nauk ekonomicznych, historyk, absolwent studiów MBA w Wiener Insititut (Austria/Polska). Wykładowca Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej, Uczelni Łazarskiego, WSFIZ oraz INE PAN w Polsce oraz Universidad de Granada i Universidad de Jaume I w Hiszpanii, University of Rome w Rzymie, zajmujący się naukami ekonomicznymi i praktycznymi metodami zarządzania. Autor bestsellerowej książki "Work 2.0: Nowhere to Hide", oraz książki "Niezwykłe początki znanych firm". Dyrektor think-tanku CSPA. Konsultant biznesowy. Sergiusz ma na koncie współpracę z Citibank, PWC, KPMG, Accenture, A.T.Kearney, Capgemini, IBM, Ernst&Young. Ekspert z zarządzania projektami i IT. Posiada certyfikaty: PMP, ITIL, PRINCE2, MOR, Six Sigma Black Belt. Jego artykuły oraz opinie pojawiały się w „The Hill”, "The Journal”, „America Latina Business Review”, „Warsaw Business Journal”, „The Observer”, i „Harvard Business Review”, oraz wielu czołowych mediach w Polsce (m.in. "Wprost", Dziennik Gazeta Prawna"). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Posługuje się angielskim, hiszpańskim, polskim, indonezyjskim oraz malezyjskim.

@

Jan Fabisiak

Zdjęcie profilowe Jan Fabisiak Menedżer programu Centrum Schumpetera. Mieszka i pracuje głównie w Mexico City. Wykłada zarządzanie w Instituto de Especialización para Ejecutivos (IEE). Polski ekonomista, bloger, autor akademicki, dziennikarz, mówca i myśliciel, Jan jest również twórcą bloga Human Capitalism. Oprócz działalności w Centrum Schumpetera, Jan Fabisiak prowadzi swoją firmę w Meksyku i jest członkiem założycielem Meksykańsko-Polskiej Izby Gospodarczej. Ojczystymi językami Jana są angielski i polski, posługuje się on także językiem hiszpańskim na poziomie ojczystym. Jan Fabisiak posiada dwa tytuły magistra Finansów i Stosunków Międzynarodowych, uzyskanych podczas studiów w Szkole Głównej Handlowej. W jego dorobku akademickim znajdują się także studia MBA w Meksyku i liczne certyfikaty profesjonalne. Jan jest również autorem wielu publikacji akademickich i artykułów w prasie międzynarodowej. Posiada on także doświadczenie współpracy ze światem korporacyjnym, między innymi z Citibank, UBS, Alior Bank, oraz licznymi firmami konsultingowymi.

Tomek Mazur

Zdjęcie profilowe Tomek Mazur Informatyk Centrum Schumpetera. Expert z zakresu IT oraz projektowania platform internetowych opartych na Wordpress i Joomla.

Kamila Lorentowicz

Zdjęcie profilowe Kamila Lorentowicz Project Manager. Absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku pedagogika w zakresie edukacji dorosłych. Z zawodu technik ekonomista. Jej zainteresowania to są to: medycyna, sport- głównie pływanie, siatkówka; kulinaria; podróże. Prowadzi firmę w Łodzi. Posługuje się językiem angielskim, polskim i rosyjskim.

Kinga Kwiatkowska

Zdjęcie profilowe Kinga Kwiatkowska Koordynatorka i redaktorka SCCD. Magister kulturoznawstwa i wiedzy o nowych mediach ze specjalizacją menadżer kultury na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Copywriterka i freelancerka, której teksty ukazywały się m.in. w serwisach Brief, Nowy Marketing czy Dziennik. Prywatnie – zakochana w Nowym Jorku fanka Beatlesów, miłośniczka sztuki kulinarnej i filmów Woody’ego Allena. Zaczytana w literaturze kontrkulturowej entuzjastka podróży.

Alexia Lefebvre

Zdjęcie profilowe Alexia Lefebvre Koordynatorka Centrum Schumpetera na Amerykę Łacińską i Hiszpanię. Alexia ukończyła studia licencjackie z dziedziny komunikacji na uniwersytecie Tec de Monterrey, kampus Querétaro, oraz studia magisterkie z dziennikarstwa i komunikacji cyfrowej. Urodzona we Francji ale od 20 lat mieszkająca w Meksyku, Alexia mówi po angielsku i francusku, chociaż myśli i pisze głównie po hiszpańsku. Większość swojego czasu poświęca na pisanie, tłumaczenie i edycję artykułów. Zawodowo, Alexia pracowała dla cyfrowego wydania magazynu Letras Libres, dla domu wydawniczego Planeta, posiada również doświadczenie profesjonalne w sektorze publicznym, w Ministerstwie Turystyki Stanu Querétaro, w Meksyku. Z każdym kolejnym wyzwaniem zawodowym, Alexia coraz bardziej zakochiwała się w dziedzinie marketingu. Fundatorka i współpracowniczka LEO A.C., meksykańskiej organizacji pozarządowej promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, które jest jedną z jej najważniejszych zainteresowań. Alexia sama siebie określa terminem geek, łącząc zamiłowanie do technologii z nieustającym zainteresowaniem na temat dynamiki procesów w polityce międzynarodowej.© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.